Alegeri în Ungaria: Peter Magyar, liderul Tisza, preia funcția de prim-ministru
Articol de alinadecu, 13 aprilie 2026, 06:50
Scrutinul din Ungaria, din 12 aprilie 2026, a fost perceput ca un punct de cotitură, cu implicații semnificative atât pe plan intern, cât și in relațiile europene, iar alegatorii s-au arătat conștienți de miza votului lor.
Fostul premier, Viktor Orbán, a recunoscut infrangerea partidului sau, FIDESZ, in cadrul alegerilor parlamentare, marcand un moment politic istoric dupa 16 ani de guvernare,
Într-o declarație susținuta la sediul formațiunii, Orbán a precizat:
“Chiar daca rezultatul alegerilor, deși inca nu este complet, este clar și ușor de ințeles, pentru noi este dureros, dar, fara echivoc, responsabilitatea și posibilitatea guvernarii nu ne-au fost incredințate noua”. Dupa numararea a peste 98% din voturi, partidul TISZA conduce cu 138 de mandate din totalul de 199 ale parlamentului. FIDESZ obține 55 de mandate, in timp ce formațiunea “.
Preşedintele Nicuşor Dan l-a felicitat duminică seara pe Peter Magyar, pentru victoria în alegerile din Ungaria, subliniind că ‘poporul maghiar a vorbit cu o voce clară şi puternică’ la scrutinul parlamentar desfăşurat în ţara vecină.
”Felicitări Peter Magyar şi Tisza pentru victoria voastră istorică! Poporul maghiar a vorbit cu o voce clară şi puternică. România şi Ungaria sunt vecini, parteneri şi membri ai UE şi NATO. Aştept cu nerăbdare să construim un nou capitol în relaţiile româno-ungare, bazat pe respect reciproc, dialog deschis şi angajamentul nostru comun faţă de valorile europene şi euroatlantice. Există oportunităţi extraordinare de a colabora în domeniul securităţii regionale, cooperării economice şi bunăstării popoarelor noastre. Felicitări! Gratulalok”, a scris şeful statului român duminică seara pe X.
Ungaria a ales Europa, Europa a ales întotdeauna Ungaria, a reacţionat duminică preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după ce premierul ungar Viktor Orban şi-a recunoscut înfrângerea în faţa contracandidatului său, Peter Magyar la alegerile legislative.
”O ţară îşi recâştigă calea europeană. Uniunea devine mai puternică”, a mai declarat şefa executivului european, potrivit unui mesaj postat pe Facebook de Reprezentanţa Comisiei Europene în România.
Şi preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a reacţionat la rezultatul alegerilor din Ungaria.
”Felicitări membrului Parlamentului European, Peter Magyar, pentru victoria la alegerile naţionale din Ungaria de astăzi (duminică – n.r.). Locul Ungariei este în inima Europei”, a scris Metsola pe platforma X.