Ascultă Radio București FM Live

Summitul pentru Guvernanță Digitală 2025

Summitul pentru Guvernanță Digitală 2025

Articol de bucurestifm, 27 noiembrie 2025, 08:07

Summitul pentru Guvernanță Digitală a avut loc marți, 25 noiembrie, la Palatul Cotroceni. Evenimentul a adunat lideri politici din țară și din străinătate, reprezentanți ai instituțiilor publice, actori din mediul privat și din societatea civilă pentru a analiza stadiul transformării digitale în România.

Președintele României, Nicușor Dan, a deschis oficial summitul. În discursul lui, a subliniat invitația către mediul privat de a contribui la elaborarea de proiecte de lege și soluții pentru a ajunge cât mai repede la o Românie Digitală.

„Ce lipsește este colaborarea între toate aceste structuri și repet ce am spus în urmă cu 2-3 săptămâni, la un alt forum de afaceri. […] Vă încurajez, pe cei din privat să veniți cu procese deja elaborate, analize deja elaborate, proiecte de acte normative deja scrise pentru a câștiga timp”, a declarat Președintele.

Nicușor Dan consideră că, în aproximativ doi ani, statul va fi capabil să genereze proiecte funcționale.

Fostul Președinte al Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, a luat cuvântul după Nicușor Dan. Discursul său a fost centrat pe modul în care acesta a reușit să transforme Estonia într-o țară cu adevărat digitală. Pe aceeași linie a continuat fostul Ministru al Digitalizării în Republica Polonă – Janusz Cieszyński.

Au mai participat figuri cunoscute din politica românească la acest summit. Oana Gheorghiu, Viceprim-ministră, și Mihai Jurca, Șeful Cancelariei Primului Ministru, au vorbit despre viitorul guvernanței digitale în România, iar Radu Miruță, Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Dragoș Pîslaru, Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene și Alexandru Nazare, Ministrul Finanțelor, au participat la o discuție despre construcția unei economii digitale pentru România.

Care sunt concluziile?

Concluzia este că România are resursele de care are nevoie pentru a face pasul spre a digitaliza guvernanța. Există oameni competenți care ar putea ajuta la acest proces și există dorință din partea românilor pentru implementarea măsurilor de digitalizare. Baza este acolo, însă rămâne să vedem ce măsuri vor fi luate pentru modernizarea țării și care vor fi rezultatele lor.

Autor: Bianca Pieszczoch

Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 08:37

Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!

Capul Verde scrie istorie la Cupa Mondială. La prima sa participare, echipa africană a ajuns în șaisprezicimile competiției. În ultimul meci al...

Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!
Valul de căldură persistă în Capitală
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 08:22

Valul de căldură persistă în Capitală

Valul de căldură va persista, astăzi, în Capitală, iar disconfortul termic va fi accentuat, anunță Administrația Națională de Meteorologie....

Valul de căldură persistă în Capitală
Nicuşor Dan- Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 20:09

Nicuşor Dan- Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit

„Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. În baza poziţiilor partidelor de la consultări, a existat o singură...

Nicuşor Dan- Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit
Nou traseu pentru autobuzele liniei STB 610
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:21

Nou traseu pentru autobuzele liniei STB 610

Din 27 iunie, linia 610 de autobuze va circula pe un traseu extins între „Bd. Banu Manta” și stația „Șoseaua Panduri”, a transmis...

Nou traseu pentru autobuzele liniei STB 610
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului

Liniile de autobuz 438 și 475, operate de STV SA și scurtate în urmă cu câteva luni, vor reveni la capătul de linie din Piața Sudului. Decizia...

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:03

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:49

Record de temperatură, în Regatul Unit!

Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească şi că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în...

Record de temperatură, în Regatul Unit!
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:32

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii

La noapte, în Capitală, Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 17…20 de grade. Sâmbătă,...

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii