VIDEO| Andrei Ursu, despre „Doi eroi” la matinalul București FM: „Vreau să rămân un om fericit, nu doar un artist de succes”
Articol de bucurestifm, 23 aprilie 2026, 12:10
Artistul Andrei Ursu a fost invitat în matinalul București FM, unde a vorbit despre noul său single, „Doi eroi”, lansat chiar în ziua difuzării emisiunii. Piesa, propunerea postului pentru rubrica „Hit pe Repeat”, marchează o etapă artistică asumată, în care muzicianul își consolidează direcția inspirată din muzica românească veche, reinterpretată într-o cheie contemporană.
Un sound nostalgic, cu parfum românesc
Gazdele emisiunii au remarcat imediat atmosfera piesei, descrisă drept „romantică, nostalgică și plăcută”, cu o orchestrare bogată și instrumentație care trimite către muzica de altădată. Andrei Ursu a ținut să sublinieze contribuția celui cu care lucrează cel mai des, Costel Domințeanu, responsabil pentru producția muzicală: „Facem o echipă minunată. Este extrem de talentat, iar studiile lui de conservator se simt.”
„Doi eroi” este prima piesă dintr-un proiect mai amplu, în care artistul explorează genuri precum valsul, tangoul și romanța, într-o încercare de a aduce în prezent esența muzicii românești tradiționale.
Între WRS și Andrei Ursu: două identități artistice
În cadrul discuției, artistul a explicat și diferența dintre proiectele sale muzicale. Sub numele WRS, a reprezentat România la Eurovision Song Contest 2022 cu piesa „Llámame”, abordând un stil electro-pop cu influențe latino. În schimb, proiectul „Andrei Ursu” este dedicat muzicii în limba română, mai personală și mai apropiată de rădăcinile sale culturale.
„Am separat cele două direcții și din motive strategice. Publicul internațional reacționează diferit, iar algoritmii platformelor pot fi confuzați dacă amesteci stilurile și limbile.”
Despre presiune, echilibru și terapie
Andrei Ursu spune că presiunea încă există. Artistul vorbește deschis despre momentele de îndoială și despre importanța echilibrului între viața personală și carieră: „Mi-am promis că dacă simt că nu mai are sens sau că nu mai există conexiune cu publicul, mă opresc. Nu vreau să trag de ceva mort.”
El a subliniat și rolul terapiei în gestionarea emoțiilor, mai ales după experiențe intense precum participarea la Eurovision, pe care o descrie ca fiind „cu bune și rele” — de la susținerea fanilor până la nemulțumiri legate de partea tehnică a show-ului.
„Job-ul ăsta te solicită 24/7. Dacă nu faci diferența între succesul ca artist și cel ca om, riști să o iei razna.”
Fericirea, dincolo de succes
Unul dintre cele mai personale momente ale interviului a fost reflecția asupra fericirii. Artistul spune că a ajuns să aprecieze lucrurile simple și să nu mai asocieze împlinirea exclusiv cu succesul sau banii: „Mă bucură lucruri simple: o plimbare, liniștea, natura. Nu cred că fericirea stă neapărat în succes.”
În acest context, Andrei Ursu a povestit că a luat o decizie radicală pentru echilibrul său: s-a mutat în afara Bucureștiului, pentru a evita stresul cotidian, în special traficul.
Planuri de viitor
Artistul lucrează în prezent la un nou material discografic și la un concept de show pentru un posibil turneu național în toamnă. Deși nu are încă date concrete, promite că va reveni în fața publicului cu un spectacol bine definit.
Până atunci, „Doi eroi” este disponibil pe platformele de streaming, iar ascultătorii sunt invitați să voteze piesa pentru a intra în heavy rotation la București FM. „Este un început pentru o poveste muzicală în care cred foarte mult”, a concluzionat artistul.
Autor: Cornel Munteanu