Ascultă Radio București FM Live

Bucureștenii nu vor mai plăti apa călduță? 

Bucureștenii nu vor mai plăti apa călduță? 

Articol de Mircea Apostolescu, 9 februarie 2026, 12:56 / actualizat: 9 februarie 2026, 14:10

Grupul consilierilor generali PSD a depus la Secretariatul General al Primăriei Municipiului București un proiect de hotărâre și a convocat, pentru 24 februarie, o ședință extraordinară a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), pentru dezbaterea acestui proiect de hotărâre.

“Împreună cu colegii consilieri generali, am convocat, pe data de 24 februarie, o ședință extraordinară de Consiliu General.
Atunci când, în scara blocului, apa nu intră la temperatura corectă, ea nu trebuie să fie plătită decât la cost de apă rece.
Dacă ceea ce înseamnă căldură, gigacaloria, nu intră, în bloc, la temperatura corectă, oamenii nu trebuie să plătească.
Și lucrul acesta este valabil, lucru pe care îl prevede acest proiect de hotărâre de Consiliu General, începând de la data de 1 ianuarie 2026″, a declarat Daniel Băluță.

Potrivit proiectului de hotărâre promovat de grupul PSD, consumatorii – asociații de proprietari, unități sanitare sau de învățământ, alte instituții sau agenți economici, nu vor mai avea obligația de a plăti agentul termic – apă caldă sau căldură, dacă acesta nu va fi furnizat la o temperatură de minimum 50° Celsius, temperatură ce va fi prevăzută, în mod expres, în contractul de furnizare cu Compania Municipală Termoenergetica.

Dacă va fi adoptată, hotărârea de CGMB va acționa retroactiv, producând efecte juridice de la data de 1 ianuarie 2026, a anunțat primarul Sectorului 4 și președintele PSD București, Daniel Băluță.

Proiectul de hotărâre are deja o treime dintre semnăturile necesare, spune șeful social-democraților bucureșteni.

CMTEB are obligația de a actualiza contractul de furnizare a energiei termice, pentru a stimula, ce exactitate temperatura la care trebuie furnizate apa caldă și căldură.

Daniel Băluță: “Ea nu face altceva decât să modifice HCGMB nr. 13/13.01.2023: Energia termică va fi furnizată populației la parametrii contractuali conveniți, conform Fiagramei de furnizare, actualizată, anexă la contract.
Deci, odată cu această prevedere, va fi modificat însuși contractul de furnizare a energiei termice, stipuland clar temperatura și nu doar diagrama”.

“Care este temperatura obligatorie, la care trebuie furnizat agentul termic, pentru a fi plătit”? 

Daniel Băluță: “Deci, după cum ați văzut, temperatura reper, astăzi, este de 55°C, plus-minus 5°C. Deci, dacă apă vine la o temperatură mai mică de 50°C, oamenii nu mai trebuie să plătească. Punct”. 

Grupul consilierilor generali PSD a sesizat Agenția Națională de Reglementare în Energie (ANRE) și Agenția Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) că cetățenii sunt înșelați, prin livrarea agentului termic la o temperatură mai redusă decât cea prevăzută în contractul de furnizare a energiei termice,că mai anunțat Daniel Băluță.

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:17

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea ‘Lia Manoliu’, date în folosinţă de la 1 iulie, transmite PMB, miercuri, pe pagina sa de...

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:11

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 

De aceea, proiectul „Lumea digitală pentru seniori”, lansat de Fundația Regală Margareta a României, își propune să-i ajute pe oamenii în...

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:58

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă. Aceasta este...

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:26

Fondul de Sănătate este stabil financiar

Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu, transmite preşedintele CNAS, Horaţiu Moldovan. El a...

Fondul de Sănătate este stabil financiar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:17

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă

O cursă fără limite pe traseele din Apuseni Maratonul Apuseni a găzduit o premieră în sportul montan românesc. Cinci sportivi cu...

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:13

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României Sistemul anti-dronă Merops a fost pus la dispoziţia...

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:06

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit, spune Preşedintele Casei Naţionale de...

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit