Undă verde pentru Magistrala M7 Bragadiru-Voluntari!

Articol de Sabina Lapadatescu, 25 iunie 2025, 19:44
Consilierii generali ai Capitalei au aprobat, în ședința de astăzi, parteneriatul dintre Primăria Sectorului 5, Primăria Sectorului 2, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Societatea de Transport cu Metroul București METROREX S.A. și Consiliul Județean Ilfov, în vederea realizării Magistralei M7 Bragadiru-Voluntari.
”Continuăm proiectele cu impact major pentru Sectorul 5, dar și pentru București, așa cum am promis la începutul mandatului. Astăzi, facem un pas important pentru un proiect care va reduce poluarea, va decongestiona traficul rutier, va reduce accidentele și, cel mai important, va îmbunătății sănătatea populației. Hotărârea aprobată astăzi în CGMB, reprezintă un start în ceea ce privește realizarea Magistralei M7, care va cuprinde 15 stații pe o lungime de 13 km.”, a transmis primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone.
Noua linie de metrou va asigura conexiunea între sud-vestul și nord-estul Capitalei, traversând zone intens circulate, precum Rahova, Piața Unirii, Calea Moșilor, Colentina și Voluntari. Magistrala M7 va cuprinde 15 stații și va avea o lungime de 13 km.
Primăria Sectorului 5 va face demersurile necesare pentru depunerea cererii de finanțare în cadrul Programului Transport 2021-2027, pentru realizarea studiului de fezabilitate aferent Magistralei M7 de metrou – tronsonul Bragadiru – Voluntari.
Linia de metrou este prevăzută în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă București–Ilfov și în strategia de dezvoltare a transportului subteran 2016–2030.