Simona Halep, thriller cu Paolini dar se califică în semifinale la Linz
Articol de , 11 noiembrie 2021, 01:06
Fostul număr unu mondial a trebuit să facă multă risipă de energie pentru a ajunge în penultimul act al turneului de la Linz. Italianca Jasmine Paolini s-a dovedit o adversară redutabilă, care a etalat un tenis foarte bun şi numai plusul de valoare şi experienţă ale Simonei au făcut diferenţa. Simona s-a împus greu în trei seturi după 2 ore şi 14 minute cu 4-6,7-5, 6-0.
Chiar dacă a câştigat, sportiva noastră nu a mai arătat la începutul jocului acel tenis de odonioară, tenis care i-a adus atâtea satisfacţii în zeci de turnee.
Jocul Simonei a fost unul crispat cu multe sincope, cu un servici care nu a mai funcţionat cum trebuie şi cu mulţi nervi.
De cealaltă parte, Paolini a avut momente foarte bune de joc, dar în rest s-a mulţumit să ţină mingea în teren şi să o incomodeze cât mai mult la retur pe Simona.
Italianca a pornit în forţă partida, a condus în primul set cu 2-0,3-1, 4-2 şi 5-2, dar Halep a revenit aproape de fiecare dată. Jasmine a câştigat până la urmă primul set cu 6-4, datorită unui joc mai exact şi unui psihic mai bun.
Manşa secundă a fost una la fel de echilibrată şi cu un final nerecomandat cardiacilor.
Dacă la finalul primului act Simona şi-a pierdut serviciul şi setul cu 6-4, de această dată la finalul manşei secunde a servit bine i-a mers jocul şi a închis actul al doilea în favoarea ei cu 7-5.
În decisiv eleva lui Adi Marcu şi Daniel Dobre s-a dezlănţuit.
Jocul Simonei din setul decisiv ne-a reamintit că nu degeaba a fost numărul unu mondial timp de 64 de sîptămâni din 2017 până în 2019. Românca a jucat ca în vremurile bune şi a închis repede ultimul set după 38 de minute cu un sec 6-0.
În semifinale Simona Halep se va întâlnii cu o altă româncă, este vorba de Jaqueline Cristian, care a învins-o în sferturi pe rusoaica Kudermetova cu 6-3, 7-6(5).