Ascultă Radio București FM Live

#Oficial: Alte 961 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19)

#Oficial: Alte 961 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19)

Articol de bucurestifm, 23 august 2020, 13:22

Până astăzi, 23 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 78.505 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

35.287 de pacienți au fost declarați vindecați și 9.429 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 961 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 3.272 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 22.08.2020 (10:00) – 23.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 39 de decese (21 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Buzău, Cluj, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.370. Dintre acestea, 480 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.652.644 de teste. Dintre acestea 13.274 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.415 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 5.859 la cerere.

Pe teritoriul României, 10.929 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.677 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 29.526 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 37 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 760 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 1.377 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 392.550 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 5.920 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.898 în Italia, 588 în Spania, 124 în Franța, 2.935 în Germania, 157 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 111 în Austria, 20 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 19 în Grecia, 2 în Cipru și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia, India, Bulgaria, Kazakhstan, Ucraina, Suedia, Republica Congo, Ungaria și Qatar. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 124 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 338 au fost declarați vindecați: 308 în Germania, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:49

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB

Reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific  al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, cu...

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:41

Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!

Primăria Sectorului 2 lansează sesiunea de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale desfășurate în anul 2026, în baza O.G. nr....

Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!
Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:23

Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!

Vremea se menține călduroasă, dar instabilă în Capitală, transmite Administrația Națională de Meteorologie. În această noapte, cerul va fi...

Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:09

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO

Acest lucru s-a întâmplat în cadrul campaniei naționale „Hai la Muzeu”, realizată de Comisia Națională a României UNESCO în parteneriat...

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:01

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti, în perioada 24 – 26 iunie. Medici specialişti şi reprezentanţi ai...

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:32

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate

Jurnalista și creatoarea de conținut Dana Gonț a fost invitata emisiunii „Bună dimineața, București!”, unde a vorbit despre transformările...

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:28

Sectorul 3 pregătește un amplu proiect de siguranță rutieră pentru pietoni și șoferi

Primăria Sectorului 3 intenționează să modernizeze 1.100 de treceri de pietoni și intersecții, printr-un proiect de peste 391 de milioane de...

Sectorul 3 pregătește un amplu proiect de siguranță rutieră pentru pietoni și șoferi