Ascultă Radio București FM Live

Iar nu vine autobuzul…!

Iar nu vine autobuzul…!

Articol de Mircea Apostolescu, 25 octombrie 2016, 13:06

De câte ori nu exclamăm: “Iar nu vine autobuzul…”! De multe ori, urmează o serie de înjurături, la adresa RATB-ului, perceput ca o entitate malefică, care nu face decât să se gândească cum să ne chinuie, zilnic, pe noi, pe bucureșteni.
Apoi, când autobuzul apare, în sfârșit, după 20 de minute de așteptare în stație, ne îmbrâncim, ne călcăm pe picioare, ne rupem hainele, înghesuindu-ne în mașina supraaglomerată, și ne vărsăm nervii pe șofer sau, dacă avem noroc, pe “controlori”.

Dincolo de supărarea, justificată, generată de faptul că transportul public este departe de a fi predictibil și de a oferi condiții civilizate, ar trebui să înțelegem de ce întârzie autobuzele, troleibuzele și tramvaiele și cine sunt vinovații pentru aceste întârzieri.
Cauzele întârzierilor, care ne enervează și ne dau programul peste cap, sunt mai multe. Desigur, faptul că RATB-ul lucrează cu autobuze vechi, care împlinesc 10 ani, neîntreținute și într-o lipsă acută a pieselor de schimb, face să scadă numărul de autobuze, troleibuze și tramvaie care pot fi scoase pe traseu. Mai puține mijloace de transport înseamnă intervale de succedare mai mari, bineînțeles.
Pe de altă parte, mijloacele de transport care ies pe traseu se blochează în traficul bucureștean supraaglomerat, la orele de vârf. Absența benzilor dedicate pentru transportul public, pe care toată lumea le promite, dar nimeni nu le face, și proasta funcționare sau nefuncționarea sistemului inteligent de management al traficului, fac, de multe ori, ca autobuzele, troleibuzele și tramvaiele pline de călători să stea, minute în șir, blocate în coloane nesfârșite sau în intersecții. Și, de aici, alte întârzieri, alte minute în plus pe care le pierdem în stațiile RATB, fie că plouă și e frig, fie că dogorește soarele!

În fine, dar nu în ultimul rând, o cauza a întârzierilor mijloacelor de transport o reprezintă parcarea neregulamentară, cu care autoritățile au pierdut lupta de mai bine de un an și jumătate, de când a fost interzisă ridicarea autovehiculelor parcate aiurea.
Mă aflăm pe stradă Episcopiei, poziționată între Bulevardul Magheru și Ateneul Român. Este o stradă îngustă, pe unde autobuzele liniilor 300 și 368 fac dreapta dinspre Magheru, merg spre Hilton, pentru a ieși în Piața Palatului, și întorc la Galeriile Orizont. Ei bine, pe această străduță îngustă și întortocheată, parcaseră, pe ambele părți, șmecherii care își au birourile pe Magheru sau care se opriseră să ia masa ori să bea o cafea, la cârciumile și cafenelele din zonă. Mașinile parcate îngustau atât de mult strada, încât șoferii de autobuze trebuiau să piardă 5 minute, pentru a trece, la milimetru, printre ele.
Cireașa de pe tort a fost pusă de un “domn”, care și-a oprit jeep-ul chiar în mijlocul virajului la dreapta, blocând total drumul autobuzelor. Pur și simplu “a pus avariile” și s-a oprit. A fost nevoie de aproape cinci minute de claxoane și “urări de bine”, pentru că “domnul” respectiv să se lase convins să elibereze strada.

Ieri, treceam pe Calea Dorobanților și, chiar în stația RATB “ASE”, pe sensul de mers către Ștefan cel Mare, un alt “domn” își oprise camionul și descărca sucuri și apă minerală, pentru niște chioșcuri și cafenele din zonă. Șoferii de autobuze erau obligați să facă manevre laborioase pentru a putea să lase călătorii care coborau și să-i preia pe cei care urcau, în condiții de siguranță, cât de cât. Alte manevre erau necesare, la plecarea din stație, pentru a reuși să depășească camionul oprit și să reintre în trafic.
Puneți toate acestea cap la cap și veți ajunge la concluzia că este de mirare că stăm doar 15-20 de minute în stații!
Că autoritățile au pierdut controlul asupra problemei traficului și a parcării, că nu pot asigură un transport public civilizat, asta știm cu toții. Dar ce-ar fi să încercăm să nu ne batem joc unii de alții, parcând aiurea și blocând străzile?!

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:18

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului:  informaţii şi sprijin pentru colectarea deşeurilor de la 1 iulie. Mai sunt opt zile...

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:11

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg Adăpostul Speranţa lansează “Adoptă un padoc”. Este un program prin care...

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:33

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti, miercuri Expoziţia “Urme care rămân”, dedicată costumului purtat în comunităţile...

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Vreme calduroasa si instabila
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 06:54

Vreme calduroasa si instabila

Vremea se menține calduroasa in Capitala si cu disconfort termic ridicat. Cerul va fi variabil iar dupa- amiaza vor fi perioade cu averse...

Vreme calduroasa si instabila
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:26

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar! Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la...

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:13

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric

Primaria Capitalei a lansat în dezbatere publică regulamentul privind salubrizarea şi igienizarea Centrului Istoric. Acesta prevede colectare...

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA