Sectorul 1 are un nou operator de salubritate de la 1 iulie
Articol de Mircea Apostolescu, 11 iunie 2026, 11:43
De la 1 iulie, salubritatea din Sectorul 1 va fi preluată de către un nou operator, Compania Blue Planet. Contractul de salubritate a fost atribuit prin procedura negocierii fără publicare pentru 12 luni.
Noul operator va presta, în această perioadă, atât serviciile de salubritate stradală – curătenie si deszăpezire, cât și pe cele de ridicare a deșeurilor, de la populatie și de la operatorii economici sau instituțiile de stat.
O altă problemă care se va rezolva, de la 1 iulie, este aceea a colectării separate a deșeurilor textile, obligație legală de un an de zile, a anunțat viceprimarul din Banu Manta.
„Tocmai am finalizat atribuirea contractului pentru o perioadă de un an, până la finalizarea procedurilor deja inițiate. Noul operator de salubritate este Blue Planet, care va asigura atât serviciile de salubrizare stradală, cât și colectarea deșeurilor în Sectorul 1, în locul fostului operator, Romprest.
Am reușit să atribuim acest contract la un preț foarte bun pentru Sectorul 1: 95,5 milioane de lei pe an pentru întregul pachet de servicii, față de 168 de milioane de lei, cât valora contractul cu Romprest.
Noul operator va realiza colectarea fracțiilor uscată și umedă atât de la populație și asociațiile de proprietari, cât și de la persoanele juridice.
De asemenea, încă din prima lună de activitate, respectiv iulie, vom începe și colectarea deșeurilor textile, capitol la care înregistrăm întârzieri. Cu ajutorul noului operator, vom putea rezolva rapid această problemă.” a declarat Iulian Hatmanu, pentru București FM.
Deși prețul este mai mic, frecvențele de intervenție au fost mărite și au fost introduse în programul de curățenie stradala care, până acum, nu beneficiau de serviciile operatorului de salubritate, mai spune viceprimarul din Banu Manta.
“(….) Despre Blue Planet și despre noul program de salubritate este că, deși avem prețul mai mic, frecvențele cu care se va face curățenia stradală sunt mărite și sunt introduse, în program, străzi care, până acum, au fost lăsate fără curățenie”, a declarat Iulian Hatmanu, lentru București FM.
Organizarea Companiei URBANZOR a Consiliului Local al Sectorului1 merge mai departe, cu finalizarea Planului de afaceri, care trebuie aprobat de către consilierii locali din Banu Manta, iar, în contractul cu Blue Planet, există o prevedere conform căreia serviciile de salubritate stradală vor fi prestate numai până la operaționalizarea Companiei URBANZOR a Consiliului Local al Sectorului 1, care va prelua aceste servicii de salubrizare stradală, de la finele acestui an sau cel târziu inceptul anului viitor, a explicat, pentru București FM, viceprimarul Iulian Hatmanu care exercită atribuțiile ținând de salubrizare.
„Societatea de salubritate a Sectorului 1 este în curs de înființare și parcurge toate etapele legale necesare. Săptămâna viitoare vom finaliza planul de afaceri, realizat împreună cu Deloitte, după care vom pregăti procedura de aprobare în Consiliul Local.
În contractul încheiat cu Blue Planet este prevăzut că, în momentul în care vom operaționaliza societatea URBANZOR pentru salubrizare stradală, acordul cu noul operator va înceta de drept. Nu vom aștepta un an; contractul a fost încheiat preventiv pentru această perioadă. Estimăm însă că termenul va fi mai scurt, iar URBANZOR va prelua mai devreme activitățile de salubrizare”, a declarat pentru București FM viceprimarul Sectorului 1, Iulian Hatmanu.
În paralel, continuă și procedura de achiziție publică pentru serviciile de ridicare a deșeurilor de la populație și de la persoanele juridice, pe termen mai lung. Documentația aferentă este, acum, verificată de către ANAP și, în curând, licitația va fi ridicată pe SEAP.
“Acel contract, pe o perioadă mai lungă, care are condiții mult mai severe și investiții de îndeplinit din partea viitorului salubrist, este in procedură de a fi ridicat în SEAP. Trece prin procedurile de examinare ale autorităților, pentru a fi convinși că nu sunt lucruri scăpate sau în neregulă, în acele documentații. Deja, procedura este în partea de finalizare. În câteva zile, maximum o săptămână, spun eu că avem răspunsul de la ANAP și se va putea vedea licitația, în platforma SEAP”, a declarat viceprimarul Sectorului 1, Iulian Hatmanu.
În context, trebuie amintit faptul că, potrivit Strategiei adoptate de catre Consiliul Local al Sectorului 1, salubritatea stradală – curățenie și deszăpezire, urmează să fie prestată de către nou înființata companie a Primăriei din Banu Manta, URBANZOR, si va fi plătită, în continuare, de la bugetul local, în timp ce colectarea deșeurilor de la populație și persoanele juridice urmează să fie atribuită, prin licitație, unui operator specializat, și va fi plătită, atât de către agenții economici și instituțiile de stat, ca și până acum, cât și de către populație.
În același context, mai trebuie amintit și faptul că, potrivit Hotărârii Consiliului Local din Banu Manta, contractul cu nactualul operator de salubritate din Sectorul 1, Compania Romprest, se va încheia, la 30 iunie, prin ajungerea la termen.