O dronă a explodat în Portul Constanța
Articol de arionmihaela, 5 iunie 2026, 11:09
O dronă maritimă a explodat în Portul Constanţa. Suflul puternic al deflagraţiei s-a auzit şi în cartiere ale oraşului.
Mai multe echipaje de pompieri şi ambulanţe au fost văzute cum se deplasau către calea de acces 6 a portului maritim.
Lucrători din Portul Constanţa au declarat, pentru AGERPRES, că explozia s-a produs pe mare, în zona Agenţiei Române de Salvare a Vieţii
Omeneşti pe Mare (ARSVOM).
Din primele informaţii, nu ar exista victime.
Update MAPN
Drona maritimă care a fost descoperită în acestă dimineață, 5 iunie, în Portul Civil Constanța, în apropiere de sediul Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare, s-a autodetonat, în jurul orei 10.30, fără a produce victime.
Zona era deja securizată și izolată de forțe ale Serviciului Român de Informații, Gărzii de Coastă și Ministerului Apărării Naționale, obiectul fiind, la acea oră, în curs de evaluare și de punere în siguranță.
Drona maritimă este de tipul celor folosite în războiul din Ucraina.
Facem precizarea că obiectul nu face parte din dotarea Armatei României și nu a fost implicat în exercițiile recente organizate de MApN în zona Mării Negre.
Situația este în dinamică și vom reveni cu informații și date oficiale pe măsură ce vor fi dispoinibile.
Cazul este cercetat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța.
Stire in actualizare
foto- captura tv