Amenzi mai mari pentru tulburarea liniștii publice!
Articol de bucurestifm, 11 mai 2026, 21:14
Organizarea petrecerilor sau lucrările de amenajare a locuințelor care tulbură liniștea publică vor fi sancționate mult mai aspru în România. Un proiect legislativ în acest sens a fost adoptat pe articole de Camera Deputatilor.
Potrivit legii, orele de liniște sunt în intervalele 13:00 – 14:00 și 22:00 – 8:00, fiind obligatorii atât persoanelor fizice, cât și organizațiilor sau firmelor.
Nerespectarea acestor intervale orare prin producerea de zgomote ar putea fi sancționată cu o amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei. Amenda pentru repetarea faptei într-un interval de 72 de ore ar urma să ajungă până la 6.000 de lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității.
În cazul organizării petrecerilor private și utilizarea aparaturii muzicale care tulbură liniștea publică în corturi sau spații neacoperite situate în apropierea locuințelor, sancțiunea va fi între 4.000 și 6.000 de lei, iar amenda pentru recidivă poate ajunge până la 12.000 lei.
O altă noutate este că sancțiunile se vor aplica și în mediul rural.
Miercuri, 13mai, este programat votul final în plenul Camerei Deputaților, în calitate de for decizional.