Ascultă Radio București FM Live

VIDEO: Octavian Berceanu – „Vom plăti amenzi de milioane de euro zilnic”!

Articol de dianamatei, 23 noiembrie 2021, 21:37

Invitatul de astăzi în emisiunea În Comunitate a fost Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu.

Bucureștiul se sufocă. La propriu, din cauza arderilor ilegale care au ajuns să fie la ordinea zilei pe lângă Capitală. Și nu vorbim despre un cauciuc, două, ci despre tone de deșeuri.

Sinteștiul este raiul acestor arderi, iar pandemia a mai oferit o…oportunitate: arderile deșeurilor medicale.

Fostul șef al Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, are o imagine care seamănă foarte mult cu filmele cu mafia siciliană.

„Arderile provin acum și de la deșeuri medicale. Este o infracțiune. Este vorba despre grupuri infracționale, crimă organizată, care se ocupă cu ața ceva. A înflorit această afacere. Sunt structuri interlope, din politică, din structurile statului… în mare parte sunt acoperite de oamenii cu gulere albe din politică. Și este părerea Interpolului”.

Imaginea nu este de film. Este realitatea unor ani în care am acceptat „lasă că merge și așa”. Acum, însă, pare că se merge la fel. Nimeni nu știe, nimeni nu vede.

„Să scoată la lumină scandalul din Sintești, au transferat deșeuri un pic mai departe. La fața locului ni s-a spus că sunt comisarii de la mediu dar nu i-am văzut. Mai sinistru este că aceste arderi sunt de 4 mii de ori mai toxice decât arderile de lemn. Fumul se duce spre București, iar politicienii nu vor să vorbească despre asta. Vorbim despre toxine care ne modifică ADN-ul și, deci, cancer”.

Mai marii lumii și ai Europei se întâlnesc pe tema poluării. Par îngrijorați și încearcă să ia măsuri urgente. Ne-au cheamat și pe noi la Madrid, la Forumul european pentru calitatea aerului. Am mers puțini.

„Seminarul a fost bun. Instituțiile au prezentat date. A partcipiat și președintele OMS. Niciun primar de la noi. Ni s-a prezentat o aplicație cu calitatea aerului în Europa. La România a apărut o pată gri, pentru că noi nu prezentăm date. Din păcate, clasa politică neagă existenta unor fapte, a unor realități din teren. Atât timp cât o parte din clasa politică se bucură de acești bani și DIICOT-ul nu reușește să intre profund în această problemă, suntem încă în perioada post-decembristă în care ne mințim”.

Europa s-a supărat pe noi în nenumărate rânduri și ne-am dat și amenzi, dar pare că nici asta nu ne sperie.

„Vom plăti amenzi de milioane de euro zilnic. Politicenii nu implementează măsurile europene și să ia măsuri în teren. Ne facem de rușine, nu există arderi de deșeuri medicale în Europa. Poate doar la mafia italiană, însă se pare că ei conduc și aici. Să neutralizăm acele gropi cu deșeuri. Să nu mai permitem aducerea mașinilor second hand în țară. Gropile de gunoi emană hidrogen sulfurat. Nu avem unelte să măsurăm și nu putem merge în instanță. Apoi depozitele de deșeuri, ploaia duce în pânza freatică substanțe toxice”.

Ideea unor legături dubioase revine. Să nu le spunem legături de familie, ci legături de…serviciu.

„În timpul mandatului meu au fost cele mai multe plângeri. Peste 20 de mii de controale și amenzi. M-a deranjat că Ministrul Mediului a negat că Garda de Mediu a avut rezultate excepționale. La Sintești, de exemplu, nimeni nu a vrut să prezinte probe. Groapa de gunoi de la Popești Leordeni a fost condusă de un om care a fost consilier pentru 2 miniștri”.

Ne mai facem bine? Și dacă da, cum? Și când? Cu ce ajutor? Cine ar trebui să pună piciorul în prag?

„Avem capacitatea să ne redresăm. DIICOT-ul să se uite atent. Să avem oamneni dedicați, comisari de mediu care să lucreze cu procurorii. Sunt peste 80 de mii de puncte de verificat și 450 de comisari. Garda de Mediu este subdimensionată cu bună știință.

Pentru deșurile medicale ar trebui ca statul să facă 3 incineratoare, ca ele să nu mai devină marfă de contrabandă. Capacitatea noastră este redusă însă acum a devenit un business profitabil. Stații care să măsoare poluarea, aparatură să dovedească cine poluează cu adevărat”.

Să revenim la…poluarea noastră, mică, de la apartamentele la fel de mici. Că nu poluează doar arderile, ci și centralele de apartament. Un subiect foarte des auzit și dezbătut, în ultima perioadă.

Centralele de apartament poluează prin număr, în primul rând, și pentru că pornesc la capacitatea maximă dimineața și seara. Dacă aceste degajări ar fi echilibrate. Dar la București, ne racordăm la sistemul centralizat dar vine agentul termic cum trebuie? Înlocuirea cu centrale de bloc este binevenită pentru noile blocuri care se vor construi. În America, de exemplu, statul ajută la achiziționarea acestor centrale”.

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:17

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței

Piramida pregătirii pentru performanță În cadrul discuției despre performanța academică, Răzvan Zaharia a prezentat conceptul de „piramida...

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței