Ascultă Radio București FM Live

Primăria Capitalei a solicitat bani Guvernului pentru o parte din subvenţia la căldură în București!

Primăria Capitalei a solicitat bani Guvernului pentru o parte din subvenţia la căldură în București!
Foto: Sursa foto: Adriana Baciu

Articol de bucurestifm, 11 noiembrie 2021, 17:37

Nicuşor Dan a declarat că primăria a solicitat Guvernului acoperirea unei sume de 920 de milioane de lei, reprezentând diferenţa dintre subvenţia care ar trebui plătită în acest an şi cea de anul trecut.

„A existat o solicitare, ieri, din partea Ministerului Afacerilor Interne, prin intermediul prefecturilor, către toate primăriile şi am dat şi noi acest răspuns. A fost un demers semi-oficial acea discuţie pe care am avut-o prin intermediul Asociaţiei Municipiilor cu prim-ministrul.

În urma acelei discuţii, fiecare dintre primării şi-a trimis necesarul pentru acoperirea subvenţiei şi această discuţie a fost realizată ieri prin acest circuit, prin primărie, prefectură, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării şi am solicitat diferenţa de subvenţie, care rezultă din: preţul de 380 de lei, azi, faţă de 195 de lei pe gigacalorie anul trecut – preţul de producţie.

Deci, am făcut o diferenţă între care a fost subvenţia pe care ar trebui să o plătească primăria anul acesta, la preţul de anul acesta, şi care a fost subvenţia pe care am plătit-o efectiv iarna trecută. Şi diferenţa aceasta este 920 de milioane de lei. Şi aceasta este solicitarea pe care am făcut-o oficial ieri”, a precizat edilul general în cadrul unei conferinţe de presă.

Nicuşor Dan a menţionat că preţul pe care bucureştenii îl plătesc va fi stabilit printr-o hotărâre de Consiliu General. El şi-a exprimat speranţa ca înaintea şedinţei respective, Guvernul să informeze Municipalitatea în legătură cu ajutorul pe care poate să îl ofere.

„Ceea ce bucureştenii trebuie să ştie este că preţul pe care ei îl plătesc este stabilit printr-o hotărâre de Consiliu General şi atât timp cât noi nu modificăm acea hotărâre de Consiliu General, preţul rămâne cel care este stabilit în momentul acesta, adică 164 de lei. O să vedem, posibil, la sfârşitul acestei luni, în şedinţa de Consiliu General, să modificăm acest preţ pe care cetăţenii îl plătesc.

Numai că dacă facem asta la sfârşitul lui noiembrie, asta se va aplica pe factura începând cu decembrie, care se plăteşte în februarie. Înainte de asta, sperăm să avem toate răspunsurile de la Guvern, să vedem în ce măsură ei pot să ne ajute cu parte din subvenţie”, a spus el.

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:17

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței

Piramida pregătirii pentru performanță În cadrul discuției despre performanța academică, Răzvan Zaharia a prezentat conceptul de „piramida...

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:09

Parlamentul se reunește luni seara pentru votul de învestire a Guvernului Veștea

Plenul comun al Parlamentului este programat să se reunească luni, de la ora 21:30, pentru votul de învestire a Guvernului condus de Adrian...

Parlamentul se reunește luni seara pentru votul de învestire a Guvernului Veștea
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:43

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor

Compania Blue Planet va prelua colectarea deșeurilor menajere de la populație, în perioada de tranziție de un an de zile, până la finalizarea...

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:31

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie, în perioada 24-28 iunie, la Poiana Braşov. Societatea Română de Dermatologie...

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie