Ascultă Radio București FM Live

VIDEO: Octavian Berceanu (Comisar General Garda Națională de Mediu) – „Trebuie să regândim de la zero salubrizarea pentru București”

Articol de , 11 iunie 2021, 10:20

Despre situația din Sectorul 1, dar mai ales despre importanța sortării deșeurilor au aflat Andreea Bratu și Alex Minculescu de la Octavian Berceanu (Comisar General Garda Națională de Mediu), invitat în matinalul „Bună dimineața, București!”, pe 98.3 FM.

„Vom avea azi un rezultat final a ceea ce se întâmplă în Sectorul 1, avem și o radiografie a întregului București. Bucureștiul nu mai beneficiază de servicii foarte bune de salubritate, indiferent de sectorul despre care vorbim. Sub o formă sau alta, cred că Sectorul 1 este afectat și de modul în care funcționează această taxa 0.

Toți cetățenii plătesc. Primăria, prin taxele pe care le ia, plătește salubristul respectiv. Sincopa cea mai mare nu a apărut la ridicarea deșeurilor, ci la ceea ce se întâmplă ulterior: unde sunt depozitate, cum sunt sortate. Trebuie să regândim de la zero salubrizarea pentru București, pentru că avem nevoie de selectare colectivă”, spune Octavian Berceanu.

Dacă vrei să afli ce spune despre cât se depozitează pe groapă comparativ cu restul țărilor din Uniunea Europeană, ce face Garda de Mediu într-o situație precum cea din Sectorul 1, vezi VIDEO.

„Garda de Mediu verifică. Efectuează controale în urma autorizării celor care se ocupă de curățenia orașului. An de an am amendat primăriile de sector. Dar, avem o problemă cu modul în care autoritățile impun ridicarea deșeurilor. Ne certăm pe lucruri de detaliu, dar nu vedem întreaga poză de ansamblu care ne spune că trebuie să sortăm. Amenzile nu fac sortarea deșeurilor!

Nu creează capacități noi de sortare și selectare a deșurilor. E vorba de politica de mediu pentru București și politica de mediu a primăriilor. Trebuie să înțeleagă că dacă nu facem sortare, nu am făcut nimic. Chiar dacă îndrumi cetățeanul să sorteze, și ridici gunoiul la grămadă iar nu am făcut nimic”, punctează Comisarul General al Gărzii Naționale de Mediu.

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:18

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului:  informaţii şi sprijin pentru colectarea deşeurilor de la 1 iulie. Mai sunt opt zile...

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:11

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg Adăpostul Speranţa lansează “Adoptă un padoc”. Este un program prin care...

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:33

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti, miercuri Expoziţia “Urme care rămân”, dedicată costumului purtat în comunităţile...

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Vreme calduroasa si instabila
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 06:54

Vreme calduroasa si instabila

Vremea se menține calduroasa in Capitala si cu disconfort termic ridicat. Cerul va fi variabil iar dupa- amiaza vor fi perioade cu averse...

Vreme calduroasa si instabila
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:26

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar! Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la...

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:13

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric

Primaria Capitalei a lansat în dezbatere publică regulamentul privind salubrizarea şi igienizarea Centrului Istoric. Acesta prevede colectare...

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA