Ascultă Radio București FM Live

Membrii  SANITAS au depus  peste 50 de petitii la Guvern

Membrii  SANITAS au depus  peste 50 de petitii la Guvern
Foto: arhiva

Articol de arionmihaela, 22 iulie 2020, 14:07

Membrii Federației SANITAS au ales această modalitate pașnică de protest pentru a arăta guvernanților că sunt total nemulțumiți de modul în care sunt tratate toate categoriile profesionale din domeniile aflate, de mai bine de patru luni, în prima linie a luptei cu noul Coronavirus – Sănătatea și Asistența socială.

100 de angajați îmbrăcați în combinezoane medicale și echipați cu măști medicale, viziere și mănuși au traversat Piața Victoriei, în intervalul orar 10.00 – 11.00, respectând toate măsurile legale de deplasare în spații publice: grupuri de maxim 6 persoane, distanțare socială de 2 m etc.

Federația SANITAS solicită premierului României organizarea unei întâlniri în care să fie discutate probleme legate de buna funcționare a sistemului medical și de asistență socială pe perioada crizei:

  1. Reluarea dialogului social instituționalizat la toate nivelurile.
  2. Emiterea ordinului de declarare a epidemiei la nivel național. Acordarea sporului pentru condiții deosebit de periculoase pentru combaterea epidemiei (55%-85%) pentru toți salariații care lucrează cu pacienți COVID-19 și suspecți.
  3. Adaptarea condițiilor de muncă la situația epidemiologică actuală:
  4. Stabilirea unui normativ de personal specific secțiilor/compartimentelor care tratează în mod direct pacienți cu COVID-19.
  5. Reducerea programului de lucru adaptat la nevoile de recuperare a personalului care lucrează purtând echipamentul de protecție specific patologiei. Asigurarea echipamentelor de protecție adecvate şi suficiente.
  6. Identificarea unor forme de recuperare a capacității de muncă a salariaților din sănătate și asistență socială.
  7. Creșterea salariilor la nivelul corespunzător anului 2022 pentru toți lucrătorii din sistemul sanitar ca o recunoaștere firească a efortului și meritelor salariaților din sistem.
  8. Raportarea tuturor sporurilor la salariul de bază actual.
  9. Acordarea stimulentului de risc pentru toți salariații din sănătate aflați în activitate în această perioadă.
  10. Identificarea unor soluții pentru corectarea și punerea în aplicare a legislației privind drepturile de natură salarială pentru personalul din asistență socială.

 

La finalul acţiunii, reprezentanţii Federaţiei SANITAS au fost invitaţi la o întâlnire cu premierul Ludovic Orban. Primul-ministru a luat la cunoştinţă nemulţumirile salariaţilor care astăzi s-au aflat în stradă şi implicit ale tuturor celor care lucrează în sistemul sanitar şi cel de asistenţă socială şi s-a angajat să organizeze, zilele următoare, o nouă întâlnire la care să participe Ministrul Sănătăţii împreună cu echipa sa de specialişti.

Federația SANITAS își asumă această formă pașnică de protest având în vedere că situația epidemiologică actuală continuă să se agraveze, starea personalului medical și auxiliar din sistemul de sănătate și cel de asistență socială este din ce în ce mai dificilă (număr crescut de infectări, epuizare etc.) iar Ministerul Sănătății și alte autorități ale statului continuă să practice aceeași lipsă de comunicare cu partenerii de dialog social manifestată încă de la începutul crizei pandemice.

 

BIROUL OPERATIV AL FEDERAȚIEI SANITAS DIN ROMÂNIA

Gabriela Ruse s-a oprit în semifinale la Bad Homburg
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 10:37

Gabriela Ruse s-a oprit în semifinale la Bad Homburg

Gabriela Ruse (locul 105 WTA) s-a oprit în semifinalele turneului de categorie WTA 500 de la Bad Homburg. Românca, venită din calificări, a fost...

Gabriela Ruse s-a oprit în semifinale la Bad Homburg
Canicula afectează desfăşurarea circulaţiei feroviare!
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 09:53

Canicula afectează desfăşurarea circulaţiei feroviare!

Temperaturile extreme pot afecta zilele acestea desfăşurarea circulaţiei feroviare, avertizează CFR Călători. În perioadele cu temperaturi...

Canicula afectează desfăşurarea circulaţiei feroviare!
Restricții de trafic din cauza caniculei!
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 09:35

Restricții de trafic din cauza caniculei!

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere impune restricţii temporare de circulaţie din cauza caniculei. Autovehiculele cu...

Restricții de trafic din cauza caniculei!
Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 08:37

Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!

Capul Verde scrie istorie la Cupa Mondială. La prima sa participare, echipa africană a ajuns în șaisprezicimile competiției. În ultimul meci al...

Rezultate de la Cupa Mondială și programul de sâmbătă/duminică!
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 08:22

Valul de căldură persistă în Capitală

Valul de căldură va persista, astăzi, în Capitală, iar disconfortul termic va fi accentuat, anunță Administrația Națională de Meteorologie....

Valul de căldură persistă în Capitală
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 20:09

Nicuşor Dan- Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit

„Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. În baza poziţiilor partidelor de la consultări, a existat o singură...

Nicuşor Dan- Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:21

Nou traseu pentru autobuzele liniei STB 610

Din 27 iunie, linia 610 de autobuze va circula pe un traseu extins între „Bd. Banu Manta” și stația „Șoseaua Panduri”, a transmis...

Nou traseu pentru autobuzele liniei STB 610
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului

Liniile de autobuz 438 și 475, operate de STV SA și scurtate în urmă cu câteva luni, vor reveni la capătul de linie din Piața Sudului. Decizia...

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului