Ascultă Radio București FM Live

Gabriela Firea vrea metroul cu tot cu bani!

Gabriela Firea vrea metroul cu tot cu bani!
Foto: Sursa foto: www.telegrafonline.ro

Articol de Mircea Apostolescu, 3 noiembrie 2017, 17:01

Primarul general Gabriela Firea a reiterat, astăzi, dorința Municipalității de a prelua în administrare metroul.

“Încă de anul trecut, am exprimat, în nenumărate întâlniri, la nivel guvernamental și ministerial, faptul că avem un document programatic, realizat de profesioniști, sub egida BERD, și anume Planul de Mobilitate Urbană Durabilă, în care se precizează foarte clar că metroul este o componentă a transportului local și că trebuie să fie în coordonarea Autorității Locale, adică a Primăriei Generale a Capitalei”, a declarat Firea.

Până acum, interesele au blocat trecerea metroului în administrarea Municipalității, crede primarul general.

“Acest lucru nu s-a înțeles până acum, probabil din cauza anumitor interese”, a spus Gabriela Firea.

”Ministrul transporturilor, Felix Stroe, a înțeles perfect faptul că Primăria Capitalei este responsabilă pentru transportul din București, dar nu are pârghiile necesare pentru a putea să coordoneze eficient și integrat toate mijloacele de transport din Capitală”, a adăugat Gabriela Firea.

Edilul șef al Capitalei este de părere că metroul trebuie să fie transferat în administrarea Municipalității, cu tot cu banii reprezentând subvenția de la Guvern și cu cei pentru investiții, deoarece cu metroul nu merg doar bucureștenii, ci și turiștii, studenții, persoanele detașate cu serviciul din alte localități. Deci este firesc să existe componenta subvenției guvernamentale.

“I-am transmis domnului ministru că solicităm, în continuare, transferul administrării metroului la Primăria Capitalei. Guvernul, statul, pot să rămână, în continuare, proprietari, dar noi să asigurăm investițiile în continuare. Dar metroul să fie transferat la primărie, cu tot cu subvenție, și, de asemenea, cu tot cu investițiile în curs”, a spus edilul Capitalei.

Gabriela Firea și-a exprimat speranța că o decizie în sensul transferării administrării metroului la Autoritatea Locala să fie luată la proxima ședință de Guvern, chiar săptămâna viitoare. Edilul a precizat că și primul ministru Mihai Tudose și-a manifestat deschiderea în acest sens.

“Am transmis materiale justificative, inclusiv pe componență financiară, cât ăi pe cea juridică și toate argumentele pentru care metroul trebuie să treacă în administrarea Autorității Locale, adică a Primăriei Capitalei”, a spus Gabriela Firea.

În context, trebuie menționat faptul că Municipalitatea plătește, deja, o subvenție de circa 60% pentru căldură și apă caldă furnizate de sistemul de termoficare, precum și o subvenție și gratuitati pentru transportul public. Aceste două subvenții se ridică la circa 1,1 miliarde de lei, anual, reprezentând circa un sfert din bugetul Bucureștiului.

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:17

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței

Piramida pregătirii pentru performanță În cadrul discuției despre performanța academică, Răzvan Zaharia a prezentat conceptul de „piramida...

De ce se compară atât de mult tinerii? Psihologul Răzvan Zaharia explică presiunea performanței
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:09

Parlamentul se reunește luni seara pentru votul de învestire a Guvernului Veștea

Plenul comun al Parlamentului este programat să se reunească luni, de la ora 21:30, pentru votul de învestire a Guvernului condus de Adrian...

Parlamentul se reunește luni seara pentru votul de învestire a Guvernului Veștea
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:43

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor

Compania Blue Planet va prelua colectarea deșeurilor menajere de la populație, în perioada de tranziție de un an de zile, până la finalizarea...

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:31

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie, în perioada 24-28 iunie, la Poiana Braşov. Societatea Română de Dermatologie...

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie