Ascultă Radio București FM Live

Bucureștiul văzut prin ochii adolescenților

Bucureștiul văzut prin ochii adolescenților

Articol de Stefania Grigore, 15 iunie 2016, 14:54

GoBucharest caută adolescenți pasionați de fotografie și film

Adolescenții din București cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, pasionați de fotografie și film, sunt invitați la prima ediție a atelierului de educație vizuală GoBucharest.
Programul își propune integrarea artei cinematografice într-un context educațional, care să stimuleze creativitatea și inventivitatea tinerilor, contribuind totodată la dezvoltarea abilităților lor artistice.
Adolescenții bucureșteni sunt invitați să se înscrie în Concursul de fotografie GoBucharest – prima etapă a atelierului.

Înscrierile au loc în perioada 15 iunie – 11 iulie. Tinerii interesați să participe trebuie să trimită 10 fotografii cu Bucureștiul văzut prin ochii lor. Fotografiile pot surprinde străzi, oameni, parcuri, piețe, clădiri, cartiere, blocuri… Orice îi inspiră și le transmite o poveste în imagini. Cele 10 fotografii cu care se înscriu în concurs trebuie trimise pe adresa concurs@gobucharest.eu. În urma selecției aplicațiilor vor fi aleși cei 15 adolescenți care vor participa la prima ediție a atelierului de educație vizuală GoBucharest.

Atelierul GoBucharest se va desfășura în perioada 22 august – 4 septembrie. Cei 15 adolescenți din București vor participa la un training intensiv în urma căruia vor rezulta 15 filme de scurt-metraj documentar având ca temă descoperirea și interpretarea Bucureștiului dintr-o perspectivă artistică, personală. Tinerii vor trece prin toate etapele realizării unei producții cinematografice, beneficiind de expertiza unor profesioniști din lumea artistică și culturală precum directorii de imagine Vivi Drăgan Vasile (Moromeții; Filantropica; Despre oameni și melci; Alt Love Building; 6.9 pe scara Richter) și Tudor Lucaciu (Hârtia va fi albastră; Marți, după Crăciun; Un etaj mai jos), monteurul Cătălin Cristuțiu (California Dreamin’ (Nesfârșit); Eu când vreau să fluier, fluier; Aferim!) sau regizorul Vlad Petri (București, unde ești?).

Filmele de scurt metraj rezultate în urma atelierului de educație vizuală au ca scop valorificarea identității culturale a Bucureștiului, fiind proiectate în cadrul unei Gale speciale GoBucharest, ce va avea loc în a doua jumătate a lunii septembrie. Cele 15 scurtmetraje vor fi disponibile și pe platforma www.gobucharest.eu.

Acest proiect își propune să încurajeze tinerii să descopere prin mijloace artistice o capitală europeană, să interpreteze într-o manieră personală Bucureștiul, de la lucruri și oameni pe care îi văd în fiecare zi până la locuri noi pe care le vor descoperi cu ocazia proiectului. Totodată, GoBucharest urmărește formarea unui public avizat în domeniul cinematografic și descoperirea unor potențiale noi tinere talente, a declarat Eugen Matei Lumezianu, inițiatorul proiectului.

Atelierul de educație vizuală GoBucharest este un proiect cultural finanțat în cadrul Programului Cultural București – Orașul In-Vizibil.
GoBucharest este organizat de 111 Film & Entertainment, cu sprijinul Inspectoratului Școlar al Municipiului București.

Irina Movilă: ”Eu apelez la toate personajele pe care le-am jucat pentru că și ele au apelat la mine”
Timp Liber joi, 25 iunie 2026, 13:02

Irina Movilă: ”Eu apelez la toate personajele pe care le-am jucat pentru că și ele au apelat la mine”

Actrița Irina Movilă a fost, sâmbătă, în studioul București FM. Ne-a cucerit cu Nora, din spectacolul creat de Chris Simion, cu Arkadina, din...

Irina Movilă: ”Eu apelez la toate personajele pe care le-am jucat pentru că și ele au apelat la mine”
Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 15:56

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament

Peste 7.200 de euro donați pentru două centre de plasament Un film care vorbește despre curaj, reziliență și puterea de a lupta pentru viitorul...

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament
”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 13:24

”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon

Regizorul Alexandru Dabija ne suprinde, din nou, cu alegerea unui text de teatru antic, pe care îl adaptează și îl pune în scenă în decorul...

”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:49

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB

Reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific  al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, cu...

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 16:09

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO

Acest lucru s-a întâmplat în cadrul campaniei naționale „Hai la Muzeu”, realizată de Comisia Națională a României UNESCO în parteneriat...

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO