Metoda loverboy – tehnica de manipulare în care cad majoritatea victimelor traficului de persoane din România
Metoda loverboy este una dintre cele mai utilizate tactici de către rețelele de trafic de persoane pentru manipularea și exploatarea victimelor.
În această ediție a emisiunii „În comunitate”, cofondatoarea platformei ProTECT, Loredana Urzică, și comisarul de poliție Mihaela Drăguș au vorbit despre victimele metodei loverboy și cât de periculoasă poate fi rețeaua de trafic de persoane.
Cât de atenți sunt oamenii la această metodă?
Loredana Urzică este de părere că foarte multe persoane reacționează la această tehnică și crede că munca pe care o desfășoară platforma ProTECT, ce este dedicată luptei împotriva sclaviei și traficului de ființe umane în România, începe să aibă sens pentru mulți oameni.
De asemenea, cofondatoarea platformei menționate a oferit câteva exemple pozitive în care oamenii reacționează la o metodă de înșelăciune.
„Nicio victimă a traficului de persoane nu este vinovată”
Mihaela Drăguș a spus că nicio victimă a traficului de persoane nu este vinovată pentru ce i se întâmplă, indiferent de metoda de racolare și de modul de exploatare.
Totuși, aceasta a explicat că foarte mulți concetățeni aleg să judece victima pentru că aceasta cade ușor într-o astfel de capcană.
„Victimele ies foarte greu din rețelele de trafic”
Loredana Urzică a menționat că victimele ies foarte greu din rețelele de trafic de persoane. De cele mai multe ori, acestea ies identificate și salvate cu ajutorul poliției, doar dacă există cooperări internaționale.
Cofondatoarea platformei ProTECT enumeră câteva exemple de victime care au ieșit cu greu din rețea.
„Oricine poate fi victimă”
Loredana a atras atenția că oricine poate fi victima unei rețele de trafic de persoane. Chiar și așa, ea a spus că trebuie să ne uităm cu atenție la zona copiilor care provin din sistemele de protecție și au niște vulnerabilități, la cea a emigranților deoarece aceștia nu au toate sistemele sociale și de securitate puse la punct, dar și la cea a copiilor din mediul online.
Românii se numără printre principalele victime ale traficului de persoane
Mihaela Drăguș a afirmat că în rapoartele europene, România apare pe un loc fruntaș în ceea ce privește originea victimelor europene din sistemul rețelelor de trafic de persoane.
Radio România derulează o campanie dedicată siguranței minorilor în spațiul virtual, denumită Stai sigur pe net. Inițiativa urmărește informarea corectă a adulților, tinerilor și adolescenților cu privire la riscurile la care se expun pe rețelele sociale. Aducem în discuție riscurile internetului, de la provocări virale tragice la hărțuire și dependență digitală.
Autor: Andy Ciotir