Percheziții în cazul unui militar acuzat pentru înșelăciune cu criptomonede
Articol de bucurestifm, 16 februarie 2026, 12:13
Parchetul General informează că, în cursul zilei de azi, sunt puse în executare 5 mandate de percheziție domiciliară, în municipiul București (1) și în județele Ilfov (1), Brăila (2) și Constanța (1) într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune în formă continuată.
Perchezițiile sunt efectuate la domiciliul unei persoane fizice (cadru militar activ) și la sediile a două societăți comerciale, în vederea completării materialului probator și a dispunerii de măsuri asigurătorii.
”Din cercetările efectuate până în prezent în cauză a rezultat că, în perioada 2021-2024, cadrul militar activ menționat, împreună cu mai multe cunoștințe din anturajul său, ar fi determinat prin inducere în eroare mai multe persoane să investească pe o platformă online creată în acest scop, respectiv să achiziționeze criptomonede. Ca urmare a metodelor dolosive utilizate, banii tranzacționați de către persoanele vătămate ar fi fost în realitate transferați în conturile bancare deținute de către militar. Prejudiciul constatat până în prezent este de aproximativ 1.600.000 de lei. În funcție de rezultatul activităților operative, se vor dispune măsuri legale.”, se arată în comunicatul PÎCCJ.
Acțiunea are loc sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Secției parchetelor militare a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie împreună cu polițiștii de investigare a criminalității economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și din cadrul inspectoratelor de poliție județene Brăila și Constanța.
Autor: Bogdan Verman