Aeroporturile europene fac eforturi pentru revenirea activității după atacul cibernetic
Articol de bucurestifm, 22 septembrie 2025, 13:07
Mai multe aeroporturi mari din Europa se confruntă cu perturbări ale programului de zbor după ce sistemele automate de check-in furnizate de Collins Aerospace au fost ținta unui atac cibernetic, informează Reuters, citata de Agerpres. Incidentul a afectat zeci de zboruri și mii de pasageri începând de vineri.
Agenția Uniunii Europene pentru securitate cibernetică (ENISA) a confirmat atacul și a avertizat asupra riscului crescut pentru infrastructura esențială, fără a preciza însă locul de origine al acestuia.
Compania Collins Aerospace colaborează cu aeroporturile afectate, inclusiv Bruxelles-Zaventem și Londra-Heathrow, și se află în ultimele faze de actualizare a sistemelor pentru a restabili funcționalitatea completă.
La Berlin, sistemele de check-in nu erau funcționale luni, iar pasagerii se confruntau cu întârzieri de peste 60 de minute. Procesul de îmbarcare a fost descris de un călător ca fiind asemănător primelor decenii ale transportului aerian comercial, cu tichetele de îmbarcare scrise manual.
La Bruxelles-Zaventem, aeroportul a utilizat iPad-uri și laptopuri pentru înregistrarea pasagerilor. Dintre cele aproximativ 550 de zboruri, 60 au fost anulate luni.
Un studiu realizat de grupul industrial german Bitkom pe circa 1.000 de companii a arătat că ransomware-ul rămâne cea mai frecventă formă de atac cibernetic, una din șapte companii fiind nevoită să plătească răscumpărare pentru a-și recăpăta accesul la date.
Autoritățile și companiile lucrează intens pentru a readuce activitatea aeroporturilor la normal și pentru a preveni incidente similare în viitor.