Ascultă Radio București FM Live

Wimbledon 2025, ziua 11: liderul mondial cedează în compania jucătoarei de care trecea în minimum de seturi la Roland Garros. Iga Swiatek ajunge în prima finală de pe iarba londoneză, după o victorie categorică

Ziua cu numărul 11 de la Wimbledon a fost una în care s-au disputat semifinalele de pe tabloul feminin, iar Aryna Sabalenka, în calitate de lider mondial actual, a fost eliminată de la competiția de pe iarba londoneză, după un eșec usturător suferit în compania Amandei Anisimova, cea pe care o învinsese la Roland Garros. Iga Swiatek s-a calificat pentru prima dată în ultimul act al turneului de Mare Șlem din Marea Britanie, după ce nu i-a oferit speranțe Belindei Bencic, în fața căreia a pierdut două game-uri pe parcursul partidei.

Wimbledon 2025, ziua 11: liderul mondial cedează în compania jucătoarei de care trecea în minimum de seturi la Roland Garros. Iga Swiatek ajunge în prima finală de pe iarba londoneză, după o victorie categorică
Foto: Sursă foto: Facebook - Wimbledon

Articol de mariosoare, 11 iulie 2025, 01:51

Aryna Sabalenka și Amanda Anisimova s-au duelat în prima semifinală de pe tabloul principal feminin, duelul fiind programat să se dispute pe arena centrală, iar jucătoarea din Statele Unite ale Americii a avut câștig de cauză în compania primei sportive din clasamentul general feminin.

În primul set al confruntării, echilibrul a fost cel care a persistat până înspre finalul său, atunci când a 12-a jucătoare din lume de la ora actuală a deblocat serviciul adversarei sale și a obținut primul break al meciului, la capătul unui game infernal în care bielo-rusa a avut patru șanse de a egala situația la general. Nord-americanca a fost stăpână pe sine și a închis manșa inaugurală cu scorul de 6-4, pentru ca în actul al doilea, evoluția capului de serie cu numărul unu să fie una cu mult îmbunătățită.

Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 3-3, atunci când Amanda Anisimova a fost depășită pe propriul serviciu de oponenta sa, iar Aryna Sabalenka a fructificat avantajul fragil pe care și-l procurase.

Mai apoi, un alt game de lungă durată a fost disputat, dar, de această dată pe serviciul adversarei principalei favorite a competiției de pe iarba londoneză, care, într-un final, a izbutit să își mențină cumpătul și să mute presiunea pe umerii liderului mondial care s-a văzut în ipostaza de a servi pentru a egala situația la general. Aryna Sabalenka nu a avut mari dificultăți în a decide soarta setului al doilea, iar totul avea să se decidă în actul decisiv, în ceea ce privește calificarea în finala de la Wimbledon.

Ulterior, manșa cu numărul trei a fost una cu multe oscilații de ambele părți, deoarece, în primă fază, Amanda Anisimova și-a pierdut serviciul, pentru ca, Aryna Sabalenka să se vadă pusă în același context, scenariu ce s-a repetat și la scorul de 2-1 în favoarea nord-americancei. Atunci când bielo-rusa a fost cea care a aruncat mingea în terenul advers, nord-americanca a bifat un nou break pe care l-a convertit și a atins scorul de 4-1.

Înspre finalul acestui set, Amanda Anisimova a pierdut pe propriul serviciu, iar liderul mondial din clasamentul general feminin părea că poate reveni în partidă, dar returul afișat de sportiva de peste Ocean a fost unul de necombătut, astfel că finalista ediției din acest an de la Roland Garros a fost nevoită să se vadă eliminată de la turneul de la All England Club, ratând șansa de a cuceri, în premieră, trofeul.

În a doua semifinală programată să se dispute pe arena centrală de la Wimbledon, Iga Swiatek a dat piept cu Belinda Bencic în ceea ce se profila a fi o partidă mult mai strânsă decât a arătat-o scorul final. Sportiva poloneză s-a impus în minimum de seturi în fața jucătoarei din Elveția, pentru ca, de-a lungul acestei întâlniri, aceasta să cedeze două game-uri.

În actul de debut al partidei, scorul a ajuns rapid la 3-0 în favoarea cvadruplei câștigătoare de Roland Garros, iar, mai apoi, efortul celei de-a 35-a jucătoare a lumii a fost în zadar, pentru că numărul opt mondial s-a menținut invincibilă pe propriul serviciu. În ultimul game din acest act, Iga Swiatek a returnat precis, astfel că a intrat în posesia unui nou break care i-a oferit posibilitatea de a conduce la general în partida din „careul de ași”.

Mai apoi, manșa secundă a fost una în care Iga Swiatek a „defilat”, deoarece prestația Belindei Bencic a fost una temătoare și lipsită de personalitate în multe momente ale jocului. Poloneza a câștigat de îndată primele patru game-uri din acest set, pentru ca, cel de-al cincilea game să fie dus la capăt într-o manieră pozitivă de către fostul lider mondial.

În cele din urmă, specialista pe zgură s-a impus în setul al doilea, după ce a bifat un „bagel”, iar aceasta s-a calificat, pentru prima dată în cariera sa, în ultimul act al întrecerii de la Wimbledon. Privind raportul meciurilor directe, Iga Swiatek a izbutit, grație acestui succes înregistrat în compania jucătoarei din „Țara Cantoanelor” să păstreze balanța înclinată de partea ei, deoarece Belinda Bencic și-a adjudecat o singură victorie de-a lungul timpului în compania polonezei.

Etichete:
Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:03

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Record de temperatură, în Regatul Unit!
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:49

Record de temperatură, în Regatul Unit!

Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească şi că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în...

Record de temperatură, în Regatul Unit!
ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:32

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii

La noapte, în Capitală, Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 17…20 de grade. Sâmbătă,...

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:59

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural

Pe 24 iunie cele două instituții au prezentat studiul privind „Cartografierea resurselor de Tehnologia Informațiilor și Comunicațiilor (TIC)...

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:58

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei, la reuniunea miniştrilor Energiei ai Uniunii Europene. Secretarul de stat în...

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:44

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian Guvernul a aprobat prin memorandum, participarea României, cu...

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:19

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2 Federaţia Română de Judo a semnat un protocol de colaborare cu Primăria...

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:14

Acte adiţionale pentru investiţii în digitalizare şi siguranţa pacienţilor

Acte adiţionale pentru investiţii în digitalizare şi siguranţa pacienţilor Ministerul Sănătăţii a anunţat că, în cursul acestei...

Acte adiţionale pentru investiţii în digitalizare şi siguranţa pacienţilor