Ascultă Radio București FM Live

ONG-ul „Adoptă un copac” și strategia împotriva deșertificării

ONG-ul „Adoptă un copac” și strategia împotriva deșertificării

Articol de bucurestifm, 11 martie 2025, 13:14

Pe 9 martie, în localitatea Sârbeni, județul Teleorman, voluntarii organizației “Adoptă un Copac” s-au mobilizat pentru a planta sute de arbori, într-un efort susținut de creștere a suprafeței împădurite din sudul României. Evenimentul, desfășurat într-o atmosferă energică și plină de entuziasm, a reunit participanți din toate colțurile țării, dornici să contribuie activ la protejarea mediului. „Suntem aici la fața locului și avem pe cineva din organizație care ne poate spune mai multe despre inițiativă”, a menționat unul dintre organizatori, subliniind importanța acestui demers ecologic.

“Obositor, dar foarte frumos”

Pentru unii voluntari, această acțiune nu a fost o premieră, ci o continuare a implicării lor în proiectele ecologice ale ONG-ului. “Am mai fost anul trecut în toamnă, tot cu ei. Iubesc natura și vreau să simt că fac ceva important pe termen lung”, a mărturisit unul dintre participanți, evidențiind motivația puternică din spatele deciziei de a reveni. Recrutarea noilor voluntari s-a realizat cu precădere prin intermediul rețelelor sociale, o mare parte dintre aceștia aflând despre inițiativă prin campaniile desfășurate pe Instagram. „Am văzut o reclamă pe Instagram despre acțiunea lor și am zis să mă bag”, a adăugat un alt voluntar.

La finalul zilei, sentimentul predominant a fost unul de satisfacție și împlinire. “A fost prima mea experiență și aș veni cu mare drag din nou. Sincer, cred că a fost o dorință de foarte mult timp”, a declarat un alt participant. Organizatorii încurajează voluntarii nu doar să participe la astfel de inițiative, ci și să extindă acest spirit ecologic în propriile comunități, plantând copaci în grădini, spații publice sau chiar în fața blocurilor. „Să vină și la plantare și să încerce să reproducă ce am făcut aici și la ei acasă, în grădină, în fața blocului, oriunde”, a fost îndemnul unuia dintre participanți.

18 ani de împăduriri și un milion de copaci plantați

Organizația “Adoptă un Copac” activează de 18 ani și se concentrează în mod special pe împădurirea sudului României, o regiune în care suprafața acoperită cu păduri este sub 5%, mult sub media națională. „Plantăm perdele forestiere pentru a proteja terenurile agricole și pentru a crește productivitatea acestora cu până la 25%”, a explicat un reprezentant al organizației Aceste perdele de protecție nu doar că reduc riscul de deșertificare, dar contribuie și la menținerea umidității solului, oferind beneficii esențiale pentru biodiversitate și echilibrul climatic. „Inițiativa are condiția să aibă grijă de copaci pentru următorii 30, 40, 50 de ani”, a subliniat un reprezentant al ONG-ului.

În cei aproape două decenii de activitate, organizația a reușit să planteze aproape două milioane de copaci, consolidându-și astfel rolul de lider în inițiativele de reîmpădurire la nivel național. “Niciodată nu e târziu; cum am ocazia, o să mai vin”, a afirmat un voluntar de 36 de ani, subliniind că protejarea mediului este o responsabilitate comună, indiferent de vârstă.

Prin astfel de acțiuni, “Adoptă un Copac” demonstrează că schimbarea este posibilă atunci când comunitatea se implică activ. Fiecare copac plantat reprezintă un pas înainte către un viitor mai verde, mai sănătos și mai sustenabil pentru generațiile următoare.

Autor: Andrei Predescu

Etichete:
PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:17

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea ‘Lia Manoliu’, date în folosinţă de la 1 iulie, transmite PMB, miercuri, pe pagina sa de...

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:11

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 

De aceea, proiectul „Lumea digitală pentru seniori”, lansat de Fundația Regală Margareta a României, își propune să-i ajute pe oamenii în...

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:58

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă. Aceasta este...

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:26

Fondul de Sănătate este stabil financiar

Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu, transmite preşedintele CNAS, Horaţiu Moldovan. El a...

Fondul de Sănătate este stabil financiar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:17

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă

O cursă fără limite pe traseele din Apuseni Maratonul Apuseni a găzduit o premieră în sportul montan românesc. Cinci sportivi cu...

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:13

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României Sistemul anti-dronă Merops a fost pus la dispoziţia...

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:06

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit, spune Preşedintele Casei Naţionale de...

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit