Ascultă Radio București FM Live

Serviciile de ambulanţă din România împlinesc astăzi 118 ani de activitate

Serviciile de ambulanţă din România împlinesc astăzi 118 ani de activitate

Articol de arionmihaela, 28 iulie 2024, 19:17

Serviciile de ambulanţă din România împlinesc astăzi 118 ani de activitate neîntreruptă, în sprijinul tuturor românilor

Pe 28 iulie 2024, marcăm împlinirea a 118 ani de la înfiinţarea primului serviciu de ambulanţă din România, printr-un eveniment public dedicat Zilei Naţionale a Ambulanţei, la care participă 60 de echipaje de ambulanţă, într-o defilare spectacol organizată în Piaţa Sfatului din municipiul Braşov, cu sprijinul Federaţiei Naţionale Sindicale Ambulanţa din România.

Aproximativ 90% din intervenţiile medicale de urgenţă prespitalicesti la nivel naţional sunt furnizate de Serviciul de Ambulanţă Bucuresti-Ilfov (SABIF) şi Serviciile Judeţene de Ambulanţă (SAJ).

Ministrul Sănătăţii, Prof. Dr. Univ. Alexandru Rafila le-a mulţumit celor 10.000 de membri ai Sindicatului Ambulanţa pentru curajul şi profesionalismul de care dau dovadă în salvarea vieţilor omeneşti. De asemenea, ministrul a subliniat parteneriatul dintre minister şi ambulanţă pentru modernizarea parcului auto şi pentru întărirea serviciilor de urgenţă, inclusiv prin crearea a 1.300 de noi posturi pentru serviciile de ambulanţă.

“Ambulanţa este pilonul principal al asistenţei medicale prespitalicesti, iar noi suntem dedicaţi să îmbunătăţim condiţiile de muncă şi siguranţa atât pentru personalul medical, cât şi pentru pacienţi. De aceea, am transformat asistenţa medicală de urgenţă într-o direcţie a ministerului şi am înfiinţat peste 1.300 de posturi noi în medicina de urgenţă, direcţionate în special serviciilor de ambulanţă” a declarat ministrul. “Trebuie să întărim capacitatea ministerului Sănătăţii în acest domeniu”, a transmis acesta.

“Mă înclin cu respect în faţa dumneavoastră ! Piaţa Sfatului din Braşov a fost plină de emoţie şi de suflet ! Am strâns mâinile colegilor de pe ambulanţă, mâini cu care au salvat sute şi sute de mii de alte suflete ! Voi sunteţi sistemul integrat ! După 118 ani de activitate neîntreruptă, ambulanţa este în sine o instituţie de încredere pentru români. Indiferent de formă de organizare, medicii şi asistenţii au fost şi sunt prezenţi în mijlocul oamenilor în momente limită, din datorie şi profesionalism.

Evenimentul de astăzi este mai mult decât o celebrare a dedicării echipajelor de ambulanţă. Este un moment potrivit de a reflecta asupra provocărilor şi schimbărilor necesare pentru îmbunătăţirea serviciilor de urgenţă din România. Atât eu, cât şi colegii mei din Ministerul Sănătăţii vă rămânem alături într-un parteneriat dedicat dezvoltării serviciului medical de urgenţă din toată ţara”, a declarat secretarul de stat Dr. Alexandru Rogobete, prezent la festivităţile organizate în cinstea Ambulanţei, în Piaţa Sfatului din Municipiul Braşov.

În cifre putem observa cel mai bine activitatea crucială a serviciilor de ambulanţă din România. Numai anul trecut, peste 12.000 de specialişti din cadrul serviciilor de ambulanţă au intervenit în 3 milioane de cazuri de urgenţă.

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 17:19

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului

UNMUTE spațiul participativ în care profesori, elevi, cercetători și lideri educaționali devin co-autori ai unei conversații reale despre...

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:53

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB

Spectacolul concert „Mai e vreun candidat?” de Ada Milea are premieră la  Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, pe 24 și 25...

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB
Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:52

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online

Un an care a schimbat relația publicului cu presa Cea de-a 15-a ediție a Reuters Institute Digital News Report confirmă o tendință pozitivă în...

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online
Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53