Ascultă Radio București FM Live

Colegiului Farmaciștilor București: Ordinul Ministerului Sănătății privind eliberarea antibioticelor este incorect conceput și deficitar mediatizat

Colegiului Farmaciștilor București: Ordinul Ministerului Sănătății privind eliberarea antibioticelor este incorect conceput și deficitar mediatizat

Articol de arionmihaela, 24 ianuarie 2024, 12:09

Farmaciștii cred ca Ordinul Ministerului Sănătății privind eliberarea antibioticelor este incorect conceput și deficitar mediatizat, emis „pe repede înainte” și nu aduce plus valoare sistemului de sănătate. In acelasi timp, “Ordinul introduce în rândul farmaciștilor o confuzie adițională”.

“Acest ordin referitor la eliberarea antibioticelor din farmacii nu doar că nu va stopa rezistența la antimicrobiene, dar ar trebui retras integral și rediscutat după o consultare cu toți profesioniștii din domeniul sănătății!” transmit farmaciștii.

“Prin Ordinul MS nr. 63/2024, emis în cursul zilei de 23 ianuarie, la doar câteva zile de
normativul inițial, ministrul sănătății a instituit o nouă metodologie de monitorizare a prescrierii și eliberării la nivel național a antibioticelor și antifungicelor de uz sistemic, semn că preocuparea autorităților pe seama subiectului este cel puțin efervescentă.
În imaginea de ansamblu, intenția Ministerul Sănătății privind limitarea rezistenței la
antibiotice și chimioterapice antimicrobiene în România este cel puțin binevenită.
Totuși, avântul Ordinului MS nr. 63/2024 privind reglementarea metodologiei de
monitorizare a prescrierii și eliberării la nivel național a medicamentelor din categoria
antibiotice și antifungice de uz sistemic, a reușit doar să bulverseze și mai mult pacienții alături de cei care tratează o infecție.
Din nefericire, nu ne aflăm în situația unui proces de reglementare documentat și dospit,
dimpotrivă, Ordinul MS nr. 63/2024 face parte din seria materialelor emise „pe repede înainte” după o consultare frugală, cel mult, în cadrul căreia profesioniștii din domeniul sănătății au avut un cuvânt exclusiv formal, limitat la 3 minute, procedurile de consultare fiind efectuate între Sărbătorile Crăciunului și Anul Nou, mai exact în data de 28 decembrie.
Am precizat în 28 decembrie că importanța subiectului reclamă un timp de consultare
și cântărire pentru adoptarea unor decizii care să limiteze cu adevărat un fenomen care preocupă la nivel mondial – rezistența la antibiotice!
Din postura de reprezentant al Colegiului Farmaciștilor din București, având deopotrivă
convingerea că și restul practicienilor din sistemul medical consideră similar, reiterez ceea ce, din punctul nostru de vedere este esențial pentru aplanarea acestui fenomen: informarea și înțelegerea la nivel populațional a fenomenului!
Informarea pe canalele media, informarea pe toate și oricare dintre platformele de
socializare despre faptul că medicamentul antiinfecțios este o armă eficientă împotriva
microorganismelor, dar care, folosită fără discernământ poate deveni o armă îndreptată
împotriva fiecăruia dintre noi.
Subsecvent publicării ordinului, informația a fost preluată de sursele media așa cum
preciza ordinul – doza de urgență se poate elibera din farmacii!
Totuși, Ordinului MS nr. 63/2024 îi lipsește o prevedere – prerogativă cheie, respectiv,
faptul că farmacistul este cel care poate și trebuie să decidă dacă un pacient se confruntă sau nu cu o situație de urgență.
Înțelegerea populară s-a propagat cu repeziciune, în mod greșit, la nivelul canalelor
mediatice, iar pacienții au înțeles că declarația pe proprie răspundere „le permite” eliberarea „la cerere”, datorită omisiunilor din documentul care vizează un subiect atât de important.
Separat de această carență tehnică, Ordinul introduce în rândul farmaciștilor o confuzie
adițională, respectiv, dacă se referă la antiinfecțioasele de uz sistemic și în ce măsură preparatele de uz topic cu kanamicină și trobamicină, în asociere cu cloramfenicol (în special cele oftalmice) sunt incluse în reglementarea de eliberare a antiinfecțioaselor. Pe bună dreptate, în opinia practicienilor!
Din postura de profesor de farmacologie, de această dată, mă întreb cine este specialistul
din cadrul ministerului care a introdus în lista de antiinfecțioase de uz sistemic cloramfenicolul (ultima treaptă de terapie, datorită riscului de aplazie medulară) și clindamicina (cu risc de diaree dată de Clostridium)? Ce profesioniști ai acestei specializări au fost consultați? Pentru persoanele care cunosc această arie de practică, o astfel de măsură este fără doar și poate percepută drept o enormitate.
Și pentru că nu era suficient de mare confuzia din ordinul recent publicat, au apărut în
Monitorul Oficial al României, Partea I nr. 58/23.I./2024 modificările aduse ordinului anterior!
Autoritățile au revenit cu modificări de „esență”, „doza de urgență la 48 de ore”, ceea ce nu limitează deloc rezistența microorganismelor, ba dimpotrivă o crește, în special în zonele rurale.
Totodată, în noua formă, ministerul a renunțat la anexa care prevedea prescrierea pe un
anumit tip de rețetă a antibioticelor de către medici!
Pentru farmaciști surpriza modificărilor periculos de superficial abordate de către
minister este foarte îngrijorătoare, dar și mai gravă apare afirmația ministrului potrivit căruia: „Educarea profesioniștilor trebuie să fie dublată de educarea publicului și nu în ultimul rând de educarea celor care eliberează antibiotice în farmacii”.
Pe seama acestor abordări, vă rog să îmi îngăduiți opinia că acest ordin referitor la
eliberarea antibioticelor din farmacii nu doar că nu va stopa rezistența la antimicrobiene, dar ar trebui retras integral și rediscutat după o consultare cu toți profesioniștii din domeniul sănătății!
Experiența colegilor noștri care lucrează în farmaciile de comunitate și care pot evalua
necesitatea administrării sau nu a unui medicament antiinfecțios, precum și cunoștințele
dobândite în 5 ani de facultate (la care se adaugă uneori și 2 sau 3 ani de specializare prin
rezidențiat) nu sunt menționate în ordin.
Concluzionez că acest ordin incorect conceput și deficitar mediatizat nu aduce plus
valoare sistemului de sănătate, dar cu siguranță duce la o nemulțumire nemotivată a pacientului, care devine victima acestui document. Și mă gândesc: oare ce s-ar întâmpla în sistemul medical românesc, dacă toate farmaciile s-ar închide pentru o zi!
Finalmente, ca farmacist, îmi exprim regretul pentru că ați uitat să ne recunoașteți
profesia și asta ne va costa pe toți, inclusiv pe pacienți! (cei „care eliberează antibiotice în
farmacii”).
Prof. dr. farm. Simona Negreș
Președintele Colegiului Farmaciștilor București

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:49

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB

Reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific  al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, cu...

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:41

Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!

Primăria Sectorului 2 lansează sesiunea de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale desfășurate în anul 2026, în baza O.G. nr....

Apel de proiecte culturale în Sectorul 2!
Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:23

Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!

Vremea se menține călduroasă, dar instabilă în Capitală, transmite Administrația Națională de Meteorologie. În această noapte, cerul va fi...

Vreme călduroasă, dar instabilă în Capitală!
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:09

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO

Acest lucru s-a întâmplat în cadrul campaniei naționale „Hai la Muzeu”, realizată de Comisia Națională a României UNESCO în parteneriat...

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:01

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti, în perioada 24 – 26 iunie. Medici specialişti şi reprezentanţi ai...

Conferinţă naţională, organizată de Institutul Oncologic Bucureşti
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:32

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate

Jurnalista și creatoarea de conținut Dana Gonț a fost invitata emisiunii „Bună dimineața, București!”, unde a vorbit despre transformările...

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:28

Sectorul 3 pregătește un amplu proiect de siguranță rutieră pentru pietoni și șoferi

Primăria Sectorului 3 intenționează să modernizeze 1.100 de treceri de pietoni și intersecții, printr-un proiect de peste 391 de milioane de...

Sectorul 3 pregătește un amplu proiect de siguranță rutieră pentru pietoni și șoferi