Ascultă Radio București FM Live

VIDEO: UrbanTalks la 5 ani de UrbanizeHub

VIDEO: UrbanTalks la 5 ani de UrbanizeHub

Articol de dianamatei, 13 decembrie 2022, 16:25

5 ani de UrbanizeHub.
Asta înseamnă 5 ani de proiecte și mii de ore de discuții despre orașe inteligente și cum le putem face așa.
Și nu se poate fără o aniversare așa cum trebuie să fie: aniversare UrbanTalks, miercuri la ARCUB.

Fondatorul Grațian Mihăilescu spune că, în proiectul său de suflet, viitorul contează cel mai mult decât trecutul.
Și, dacă ne apucăm și de treabă…
”5 ani în care am făcut proiecte pentru orașe, am vorbit despre dezvoltare civică, despre orașe verzi…suntem un fel de hub care promovează expertiză, facem proiecte faine, noi dezvoltăm proiecte pentru orașe, educăm lumea pentru dezvoltarea orașelor. Este o chestiune culturală la noi, la români, să ne plângem. Noi strângem oameni activi, care se uită la viitor și mai puțin la trecut, oameni cu expertiză”.

UrbanizeHub nu se ocupă numai de București.
Și, cel mai important, este că proiectul se desfășoară și cu ajutor de la două instituții respectabile.
”Avem proiecte și evenimente în mai multe orașe din țară. Am colaborat cu Comisia Europeană și Banca Mondială, am contribuit la politici publice și asta ne-a dat vizibilitate si putere. Lumea știe de noi însă nu știe cu exactitate ce și cum face. Vom avea impact prin educație și prin dezbatere: să stăm de vorbă cu oameni de afaceri, cum avem și mâine la ARCUB. Bula noastră trebuie să crească”.

Și, ca orice părinte care tot are ceva de comentat în modul de a se comporta al copilului, e loc de mai bine.
”Proiectul a crescut simțitor, însă nu sunt mulțumit unde am ajuns. Însă, față de 2017, avem mult mai mulți oameni alături de noi. Am ținut evenimente la Iași, Brașov, Timișoara, Cluj, Oradea…Oamenii urmăresc site-ul nostru. Avem foarte mulți cititori. Se vede și în evenimentul de mâine, unde sper să vină peste 100 de persoane”.

Un oraș dezvoltat are nevoie și de tehnologie dar și de oameni deștepți.
Fără oamni tehnologia ar stat uitată, într-un colț.
Iar oamenii deștepți ar trebui să susțină și să ajute autoritatea locală.
”De fiecare dată lumea vorbește despre SMART CITY. Sunt mai multe abordări: cea de tehnologie și una axată pe oameni. Noi pe asta ne axăm: pe discuții cu oameni, pe calitatea vieții, pe educație rutieră, socială, promovăm oamenii în politicile locale. Să nu credem că totul este pe umărul primarului. Mâine vin și partenerii din Olanda. Va veni și city managerul Bucureștiului. Avem și un documentar despre cum se poate dezvolta Capitala”.

România nu duce lipsă de orașe smart.
Avem exemple bune și frumoase, unde lucrurile ”merg ca pe roate”.
”Am început să venim cu bune practici din țară: la Sibiu, la Brașov, la Iași. Asta îi stimulează pe liderii din administrație. Este și o concurență politică deși sunt colaborări între primari din partide diferite. Învață unii de la alții și se motivează. Prin efectul de domino, poți schimba orașele din România. Noi am lucrat bine cu sectorul 6, cu sectorul 2; lucrurile se întâmplă însă nu există o viziune comună”.

Capitaa are toate atuurile să devină un oraș smart.
Dar, din nou, nu punem presiune pe autorități dacă noi alegem să stăm deoparte și doar să cerem. Implicarea noastră este primordială.
”Bucureștiul se transformă în fiecare zi. Este un oraș care atrage multă lume inteligentă. Este un oraș magnet dar care nu oferă calitatea vieții la nivel de transport, de calitatea aerului. Dacă își rezolvă unele probleme…Lumea trebuie să înțeleagă că este nevoie de minimum 8 ani. 4 ani, un primar nu poate face decât niște proiecte. Vedem la Cluj, Oradea unde există o stabilitate politică. Și Bucureștiul se poate schimba în următorii 10 ani pentru că are de toate. Deja este un Mecca pentru nomazii digitali”.

UrbanizeHub se plimbă și capătă experiență. Proiectele curg iar orașele se schimbă.
”Am fost chemați la Bruxelles și am prezentat un proiect cu copii și mobilitate participativă. Am fost în Suedia, la o conferință și am fost surprinși când oameni din Norvegia au venit și ne-au întrebat despre proiectele noastre și am fost și la Valencia, la un eveniment despre schimbările climatice. Apoi la Amsterdam unde am discutat despre designul orașelor”.

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului

Liniile de autobuz 438 și 475, operate de STV SA și scurtate în urmă cu câteva luni, vor reveni la capătul de linie din Piața Sudului. Decizia...

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului
Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:03

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Record de temperatură, în Regatul Unit!
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:49

Record de temperatură, în Regatul Unit!

Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească şi că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în...

Record de temperatură, în Regatul Unit!
ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:32

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii

La noapte, în Capitală, Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 17…20 de grade. Sâmbătă,...

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:59

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural

Pe 24 iunie cele două instituții au prezentat studiul privind „Cartografierea resurselor de Tehnologia Informațiilor și Comunicațiilor (TIC)...

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:58

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei, la reuniunea miniştrilor Energiei ai Uniunii Europene. Secretarul de stat în...

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:44

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian Guvernul a aprobat prin memorandum, participarea României, cu...

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:19

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2 Federaţia Română de Judo a semnat un protocol de colaborare cu Primăria...

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2