Ascultă Radio București FM Live

Video – Structura anului școlar se modifică!

Video – Structura anului școlar se modifică!

Articol de dianamatei, 11 aprilie 2022, 16:21 / actualizat: 11 aprilie 2022, 20:38

Vine vacanță, cu trenul din Franța, dar vine și un nou an școlar modificat.
Structura anului școlar 2022-2023 a fost publicată în Monitorul Oficial.
Școala începe pe 5 septembrie 2022, este organizată pe 5 „module de învățare” și are 5 vacanțe.
Vor fi 36 de săptămâni, însă anul este la fel de scurt ca cel actual, în privința numărului de zile de școală.

„Școala altfel” și „Săptămâna verde” au loc în perioada 27 februarie – 16 iunie 2023, în intervale de câte 5 zile consecutive lucrătoare.
Școlile vor decide când anume vor avea loc aceste două perioade, spune Rareș Cotoi, vicepreședinte al Consiliului Elevilor.
”Este un subiect controversat. Ideea e că inspectoratele vor aloca o săptămâna de vacanță în această perioada. Rămâne la latitudinea ficărui inspectorat”.

Modificare anului școlar nu este ceva ce ne-ar aparține.
Structura de acest fel se regăsește și în alte țări. Și, pare că are rezultate.
”Din perspectiva mea este un model care trebuia adoptat de mult timp. Acest model este în Austria, de exemplu, și dă roade. Noi nu putem să menținem o concentrare, pe o perioadă mare. Elevii de liceu nu aveau vacanță până la iarnă. E greu să facă față testelor și tezelor. Tezele au fost mult mai slabe anul trecut”.

Și școala în sine trebuie modificată, spun elevii.
Modul de predare, materia stufoasă și greu accesibilă trebuie schimbate.
Iar școala trebuie să pună accent și pe voluntariat, pe ceea ce ține de abilitățile fiecărui elev în parte.
”Societatea s-a îmbunătățt în ceea ce privește voluntariatul. În cele mai multe școli, este un consiliu care are acțiuni de voluntariat. La mine, la Cluj sunt multe ONG-uri care oferă oportunități de voluntariat. Școlile deja reorganizează excursiile clasice. Este un pas în față spre revenire la normal. Aceste voluntariate dezvoltă abilități pe termen lung. De exemplu, modul meu de a răspunde, diplomat, l-am învățat din voluntariat. Dacă rămâneam doar la competențele pe care mi le oferă școala, nu aș fi ajuns aici. Sunt lucruri pe care nu le putem învăța din sistem”.

Renunțăm la semestre și se schimbă și modul de încheiere a mediilor.
Vom avea module dar și mai puține medii.
”Până la această oră nu avem o structură de evaluare clară. Nici eu nu știu ce voi da anul viitor la bacalaureat. Sunt 2 variante: o singură medie la final de an, după cele 5 module și calcularea a două medii pe parcursul anului și la final să avem una. Din perspectiva mea, dacă ar exista două medii, eu aș pune una la final de decembrie și una la final de an școlar. Nu cred că vom avea o formă finală, în curând. Noi am început să facem propuneri. Vom avea două evaluări. Ordinul este publicat deci nu cred că vor mai fi modificări; s-a discutat și cu elevii și părinții.”

Elevii vor mai multă aplicabilitate a cunoștințelor.
În acest fel, vor dispărea tezele, cu multă materie și își vor da seama la ce se pricep mai bine.
”Noi am susținut această structură. În ceea ce privește evaluarea: să existe evaluarea sumativă care să înlocuiască tezele, cu feed back personalizat. În mod normal, este o modificare semnificativă însă, în ultimii 2 ani, elevii au suferit din cauza învățământul online. Încă nu s-au reobisnuit cu școala fizică. În acea vacanță, după 6 săptămâni, vor putea să recapituleze materia, mai ales cei de clasa a douăsprezecea”.

Și mulți dintre profesori sunt de acord cu acest sistem.
În special cei care s-au adaptat cu brie învătământului online și au găsit soluții să îi țină aproape pe copii.
Sunt însă și mulți care care au ajuns, la final de pandemie, pe ultimele locuri.
Și, de aici, repercusiunile.
”Mulți profesori s-au adaptat cu brio. Au făcut lecții interactive. Însă sunt și cei care nu au reușit să țină o oră online din diferite motive: lipsa echipamentelor sau lipsa pregătirii profesorilor. Asta duce la o rată mare de abandon școlar. Foarte mulți profesori și-au dat seama de noile jocuri interactive pentru orele de curs. Nu mai folosim clasicul mod de dictare și învățare însă încet, încet ne desprindem. Mai sunt foarte puține școli cu tablă cu cretă.”

Consiliul Elevilor este balanța care ține echilibrul între dascăli și copii.
Bine este că cei mari pleacă urechea la spusele celor mici.
”Consiliul elevilor funcționează prin ordin de ministru. Noi participăm la toate discuțiile care vizează elevii și structura anului școlar. Cu noi sunt și sindicatele din învățământ și alți parterneri de dialog social. Noi și reprezentanții parintilor și profesorilor trebuie să găsim un consesns. Nu avem un rol decizional, doar dialog cu ministerul. Ne consultăm cu ministerul să ajungem la un front comun. Recomandările noastre sunt, de cele mai multe ori, luate în considerare.”

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului

Liniile de autobuz 438 și 475, operate de STV SA și scurtate în urmă cu câteva luni, vor reveni la capătul de linie din Piața Sudului. Decizia...

Liniile de autobuz 438 și 475 revin la capătul de linie din Piața Sudului
Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 18:03

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educației: măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Record de temperatură, în Regatul Unit!
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:49

Record de temperatură, în Regatul Unit!

Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească şi că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în...

Record de temperatură, în Regatul Unit!
ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 17:32

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii

La noapte, în Capitală, Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 17…20 de grade. Sâmbătă,...

ANM: Sâmbătă va fi cald, transmit meteorologii
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:59

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural

Pe 24 iunie cele două instituții au prezentat studiul privind „Cartografierea resurselor de Tehnologia Informațiilor și Comunicațiilor (TIC)...

Digitalizarea serviciilor sociale din România avansează, dar persistă decalaje majore între mediul urban și rural
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 16:58

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei, la reuniunea miniştrilor Energiei ai Uniunii Europene. Secretarul de stat în...

România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:44

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian Guvernul a aprobat prin memorandum, participarea României, cu...

România- 840.000 de euro la Fondul european pentru managementul traficului aerian
Actualitate vineri, 26 iunie 2026, 15:19

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2 Federaţia Română de Judo a semnat un protocol de colaborare cu Primăria...

Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2