Ascultă Radio București FM Live

Gabriela Firea vrea metroul cu tot cu bani!

Gabriela Firea vrea metroul cu tot cu bani!
Foto: Sursa foto: www.telegrafonline.ro

Articol de Mircea Apostolescu, 3 noiembrie 2017, 17:01

Primarul general Gabriela Firea a reiterat, astăzi, dorința Municipalității de a prelua în administrare metroul.

“Încă de anul trecut, am exprimat, în nenumărate întâlniri, la nivel guvernamental și ministerial, faptul că avem un document programatic, realizat de profesioniști, sub egida BERD, și anume Planul de Mobilitate Urbană Durabilă, în care se precizează foarte clar că metroul este o componentă a transportului local și că trebuie să fie în coordonarea Autorității Locale, adică a Primăriei Generale a Capitalei”, a declarat Firea.

Până acum, interesele au blocat trecerea metroului în administrarea Municipalității, crede primarul general.

“Acest lucru nu s-a înțeles până acum, probabil din cauza anumitor interese”, a spus Gabriela Firea.

”Ministrul transporturilor, Felix Stroe, a înțeles perfect faptul că Primăria Capitalei este responsabilă pentru transportul din București, dar nu are pârghiile necesare pentru a putea să coordoneze eficient și integrat toate mijloacele de transport din Capitală”, a adăugat Gabriela Firea.

Edilul șef al Capitalei este de părere că metroul trebuie să fie transferat în administrarea Municipalității, cu tot cu banii reprezentând subvenția de la Guvern și cu cei pentru investiții, deoarece cu metroul nu merg doar bucureștenii, ci și turiștii, studenții, persoanele detașate cu serviciul din alte localități. Deci este firesc să existe componenta subvenției guvernamentale.

“I-am transmis domnului ministru că solicităm, în continuare, transferul administrării metroului la Primăria Capitalei. Guvernul, statul, pot să rămână, în continuare, proprietari, dar noi să asigurăm investițiile în continuare. Dar metroul să fie transferat la primărie, cu tot cu subvenție, și, de asemenea, cu tot cu investițiile în curs”, a spus edilul Capitalei.

Gabriela Firea și-a exprimat speranța că o decizie în sensul transferării administrării metroului la Autoritatea Locala să fie luată la proxima ședință de Guvern, chiar săptămâna viitoare. Edilul a precizat că și primul ministru Mihai Tudose și-a manifestat deschiderea în acest sens.

“Am transmis materiale justificative, inclusiv pe componență financiară, cât ăi pe cea juridică și toate argumentele pentru care metroul trebuie să treacă în administrarea Autorității Locale, adică a Primăriei Capitalei”, a spus Gabriela Firea.

În context, trebuie menționat faptul că Municipalitatea plătește, deja, o subvenție de circa 60% pentru căldură și apă caldă furnizate de sistemul de termoficare, precum și o subvenție și gratuitati pentru transportul public. Aceste două subvenții se ridică la circa 1,1 miliarde de lei, anual, reprezentând circa un sfert din bugetul Bucureștiului.

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:43

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor

Compania Blue Planet va prelua colectarea deșeurilor menajere de la populație, în perioada de tranziție de un an de zile, până la finalizarea...

Se schimbă operatorul de salubritate în Sectorul 1. Reguli pentru cetățeni și programul de ridicare a deșeurilor
Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:31

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie, în perioada 24-28 iunie, la Poiana Braşov. Societatea Română de Dermatologie...

Peste 1.200 de participanţi la Congresul Naţional de Dermatologie
Val de caniculă extremă în Europa
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 10:58

Val de caniculă extremă în Europa

Europa se confruntă în această săptămână cu un nou val de caniculă severă, al doilea în mai puțin de o lună, care afectează milioane de...

Val de caniculă extremă în Europa
Accident grav pe Autostrada A1, în Argeș. Traficul este blocat pe ambele sensuri
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 10:30

Accident grav pe Autostrada A1, în Argeș. Traficul este blocat pe ambele sensuri

Traficul rutier este complet oprit, luni dimineață, pe Autostrada A1 București – Râmnicu Vâlcea, în județul Argeș, în urma unui accident...

Accident grav pe Autostrada A1, în Argeș. Traficul este blocat pe ambele sensuri
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 09:49

VIDEO| Antreprenor în România

În România, femeile implicate în business încă se luptă să-și facă loc în așa-numita “lume a bărbaților”. Mult mai multe și...

VIDEO| Antreprenor în România
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 09:34

Evaluarea Națională 2026: peste 148.000 de elevi susțin proba la Limba și literatura română

Evaluarea Națională 2026 debutează luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Potrivit Ministerului Educației și...

Evaluarea Națională 2026: peste 148.000 de elevi susțin proba la Limba și literatura română
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:41

Rezultate de la Cupa Mondială și programul următoarelor meciuri!

Spania a învins Arabia Saudită cu 4-0, în grupa H a Cupei Mondiale. În aceeași grupă, reprezentativa Capului Verde a remizat cu Uruguay, scor...

Rezultate de la Cupa Mondială și programul următoarelor meciuri!
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:29

Disconfortul termic crește în Capitală!

Astăzi, în Capitală, vremea va fi în continuare călduroasă, iar disconfortul termic va crește, anunță Administrația Națională de...

Disconfortul termic crește în Capitală!