Trei asistente de la Spitalul Elias au fost atacate de un pacient
Articol de Sabina Lapadatescu, 17 decembrie 2015, 17:00
Un bărbat internat pe secția de neurologie a Spitalului Elias a atacat joi trei asistente. Directorul medical al Spitalului Elias, Dana Safta, a explicat că acestea au fost agresate fără milă.
”Peste noapte pacientul a fost liniștit. La tratamentul de dimineață, la ora 05:45, prima asistentă care a intrat în salon a fost agresată, cu o violență care nu avea măsură. A pus-o jos la pământ, încercând să o strângă de gât. S-a intervenit. Pe a doua asistentă a trântit-o în așa fel și a strivit-o între 2 paturi încât i-a făcut fractură de gambă.
Asistenta-șefă, care era prezentă la ora aceea în spital, a încercat și ea să liniștească pacientul. Și ea a fost agresată, iar acum are numeroase contuzii.
Poliția a fost chemată de urgență. Pacientul a fost însă domolit de firma noastră de securitate. Noi considerăm că este vorba de o psihoză acută”, a declarat Dana Safta, directorul medical al Spitalului Elias.
Bărbatul care le-a agresat pe asistentele medicale a fost transferat la Spitalul Obregia. Poliția urmează să facă investigații în acest caz.