Copiii s-au distrat de ziua lor

Articol de , 1 iunie 2015, 19:04
București FM i-a sărbătorit pe copii, de ziua lor, prin spectacole, jocuri și concursuri cu premii.
Startul distracției a fost dat ieri, în Parcul Titan, unde copiii au urcat pe scenă pentru a arăta cât de talentați sunt.
Cei mici au petrecut momente speciale și în Parcul Izvor, unde au asistat la demonstrații de dresaj ecvestru.
Distracția de Ziua Internațională a Copilului s-a mutat astăzi în Parcul Crângași, unde cei mici au fost așteptați de colegii noștri cu numeroase surprize și premii. Au cântat, au dansat, s-au jucat și au participat la spectacole organizate special pentru ei.
Și tot în Parcul Crângași, a avut loc Festivalul Internaţional de Statui Vivante.
Statuile au prins viață prin intermediul actorilor de la Teatrul Masca.
Cei mici au fost invitați astăzi și în Grădina Botanică, să descopere jocurile din copilăria părinților lor, când nu existau tablete, telefoane mobile inteligente și nici zeci de programe de desene animate la televizor.
Cu primul pas făcut în Gradina Botanică din Capitală, copiii au pătruns într-o lume magică a basmului, fiind întâmpinaţi pe parcursul călătoriei lor de personaje precum Scufiţa Roşie şi Lupul, Faraonul şi Cleopatra, Zâna cea Bună, prinţese, indieni și piraţi.
Și Ministerul Afacerilor Interne și-a deschis astăzi porțile pentru copii.
Aceștia au avut ocazia să ocupe, în mod simbolic, timp de câteva ore, funcții importante în cadrul instituției.
Cei care au fost astăzi la sediul Ministerului de Interne s-au bucurat de surprize; jandarmii montani au coborât în rapel de pe clădirea MAI, iar copiii din cadrul clubului Dinamo au făcut demonstraţii de scrimă, gimnastică şi karate.
În plus, poliţiştii de frontieră i-au învățat pe cei mici tehnici de autoapărare, iar medicii SMURD le-au arătat cum se acordă primul ajutor.
Copiii au vizitat și zonele reprezentative pentru activitatea şi istoria Ministerului Afacerilor Interne, sălile de ședințe, biroul ministrului, dar și celebrul balcon devenit unul dintre simbolurile Revoluţiei din 1989.
Ziua Internaţională a Copilului a fost sărbătorită și la Palatul Cotroceni.
Gazda a fost președintele Klaus Iohannis, care s-a fotografiat cu copiii și cu părinții acestora și a acordat autografe.
După ce au vizitat câteva săli importante din palat, cei mici au fost invitați în grădină, unde au fost întâmpinaţi cu baloane, muzică de fanfară şi cu demonstraţii de mânuire a armamentului, susţinute de reprezentanţii Regimentului 30 Gardă Mihai Viteazul.