Există stocuri pentru toate vaccinurile
Articol de arionmihaela, 10 iulie 2026, 14:07
Există stocuri pentru toate vaccinurile, transmite Ministerul Sănătăţii.
Ministerul Sănătăţii a dat asigurări vineri că există stocuri în ţară pentru toate vaccinurile din cadrul Programului Naţional de Vaccinare.
Livrările continuă conform calendarului.
Astfel, în ceea ce priveşte vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă), în prezent sunt disponibile aproximativ 69.000 de doze.
Dintre acestea, 49.000 de doze se află deja în cabinetele medicilor vaccinatori, iar restul sunt în stocurile direcţiilor de sănătate publică.
Aceste cantităţi permit continuarea vaccinării fără întreruperi.
În acelaşi timp, ministerul a solicitat tuturor direcţiilor de sănătate publică să utilizeze mecanismul de redistribuire a dozelor între judeţe ori de câte ori apar diferenţe de consum sau situaţii punctuale.
Mecanismul este prevăzut de procedurile în vigoare şi permite echilibrarea rapidă a stocurilor.
Astfel, niciun copil să nu rămână fără acces la vaccinare.
Aprovizionarea continuă conform calendarului stabilit:
-16 iulie – 186.000 de doze de vaccin ROR,
-ultima săptămână a lunii iulie – 170.000 de doze de vaccin hexavalent
– sfârşitul lunii august – 170.000 de doze de vaccin BCG.
De asemenea, în lunile august şi septembrie vor fi livrate dozele de vaccin tetravalent, vaccin împotriva difteriei, tetanosului şi tusei convulsive- dtPa şi vaccin pneumococic.
‘Nu există motive de îngrijorare privind continuitatea Programului Naţional de Vaccinare. Direcţiile de sănătate publică să folosească mecanismul de redistribuire pentru cazurile punctuale. Monitorizăm zilnic stocurile care sunt publice. Prioritatea noastră este ca fiecare copil să aibă acces la vaccinurile din schema naţională, fără sincope’, a declarat ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila.
Ministerul Sănătăţii precizează că va continua monitorizarea permanentă a stocurilor şi a distribuţiei vaccinurilor, astfel încât procesul de imunizare să se desfăşoare în condiţii de siguranţă şi continuitate.