Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2
Articol de arionmihaela, 26 iunie 2026, 15:19
Parteneriat între Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2
Federaţia Română de Judo a semnat un protocol de colaborare cu Primăria Sectorului 2 Bucureşti.
Acesta are drept scop dezvoltarea şi finanţarea proiectelor dedicate acestui sport, se arată într-un comunicat al FRJ.
‘Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2 au semnat un protocol de cooperare pentru dezvoltarea şi finanţarea proiectelor dedicate judo-ului românesc. Astăzi, 26 iunie 2026, Federaţia Română de Judo şi Primăria Sectorului 2 Bucureşti au semnat un protocol de cooperare şi sprijin reciproc, având ca obiectiv dezvoltarea unui parteneriat instituţional pentru iniţierea, finanţarea şi implementarea unor proiecte comune în domeniul judo-ului. Acordul vizează organizarea şi susţinerea activităţilor şi competiţiilor sportive ale Federaţiei Române de Judo, precum şi promovarea judo-ului în cadrul comunităţii locale a Sectorului 2, ca mijloc de educaţie, dezvoltare personală şi integrare socială’, se arată în comunicatul FRJ.
Protocolul a fost semnat de către primarul Sectorului 2, Rareş Hopincă, şi prim-vicepreşedintele Federaţiei Română de Judo, Adrian Szekely.
Prin această colaborare, părţile îşi propun să sprijine iniţiativele care vizează organizarea de competiţii sportive la nivel local, naţional şi internaţional, dezvoltarea proiectelor dedicate copiilor şi tinerilor, promovarea unui stil de viaţă sănătos prin practicarea sportului, susţinerea performanţei sportive şi a sportivilor români, atragerea de finanţări şi implementarea unor programe comune în beneficiul comunităţii.