Grindeanu: Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, nu voi avea niciun vicepremier
Articol de arionmihaela, 24 iunie 2026, 15:45
Grindeanu: Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, nu voi avea niciun vicepremier, a declarat Preşedintele PSD.
Sorin Grindeanu, a declarat că, în cazul în care va fi nominalizat premier, Guvernul pe care îl va alcătui nu va avea niciun vicepremier.
De asemenea, va reduce numărul secretarilor de stat.
Grindeanu a fost întrebat dacă din Guvernul pe care urmează să îl facă, în cazul în care va primi nominalizarea la funcţia de premier, vor face parte şi miniştri tehnocraţi.
“Colegii mei m-au mandatat, dacă voi fi nominalizat, să-mi formez echipa dincolo de, sigur, cu membrii PSD, dar nu există o restricţie din acest punct de vedere. (…) Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, vă anunţ că nu voi avea niciun vicepremier. Nu cinci, niciunul. (…) Dar n-aş vrea să trec foarte repede vizavi de echipa de guvernare. Ideea mea, ideea de la care plec este, aşa cum v-am spus, în niciun caz să avem cinci vicepremieri. Poate, maxim unul, poate, iar numărul de secretari de stat… Să ştiţi că am condus poate cel mai mare minister, Ministerul Transporturilor. Dacă e să vă dau un ordin de mărime, în coordonarea Ministerului Transporturilor, dincolo de aparatul propriu, sunt peste 50 de autorităţi subordonate Ministerului Transporturilor şi aveam patru, la un moment dat cinci, secretari de stat. Vă spun că se putea lucra extraordinar de bine cu 2, maxim 3”, a spus acesta la Palatul Parlamentului.
Sorin Grindeanu a menţionat că şi-l doreşte pe Luca Niculescu în echipă, la Ministerul de Externe.
Grindeanu a mai spus că Alexandru Nazare a fost un ministru bun la Finanţe în acest an. Nu a exclus ca acesta să fie cooptat în echipa sa.