Trenuri metropolitane, aprobate pentru Bucureşti şi Iaşi
Articol de arionmihaela, 24 iunie 2026, 15:13
Trenuri metropolitane, aprobate pentru Bucureşti şi Iaşi, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Horaţiu Cosma.
Ministerul Transporturilor a avizat proiectele de tren metropolitan pentru Bucureşti şi Iaşi.
Sunt două investiţii importante pentru traficul rutier din jurul celor două mari centre urbane.
“Am avizat astăzi la Ministerul Transporturilor proiectele de tren metropolitan pentru Bucureşti (pe linia spre Chitila – Scroviştea) şi Iaşi, două investiţii importante care vor oferi o alternativă modernă, rapidă şi nepoluantă la traficul rutier din jurul celor două mari centre urbane”, a scris Cosma, pe pagina sa de Facebook.
La Iaşi, proiectul include:
-construirea a trei pasaje rutiere şi patru pasaje pietonale,
-realizarea a 16 puncte de oprire noi
-modernizarea a şapte staţii existente,
-electrificarea liniei Socola-Holboca,
-modernizarea trecerilor la nivel şi instalarea unor sisteme noi de semnalizare,
-peroane moderne şi accesibile pentru călători,
-reabilitarea infrastructurii feroviare pe sectoare importante precum Nicolina-Bârnova, Ciurea şi Podu Iloaiei-Iaşi.
In zona Bucureşti-Ilfov, pe traseul Gara de Nord-Chitila-Scroviştea, proiectul prevede:
-achiziţia a cinci trenuri electrice noi,
electrificarea şi modernizarea infrastructurii feroviare,
-construirea unui pasaj rutier denivelat în zona Scroviştea,
-realizarea a cinci pasaje pietonale subterane şi a cinci pasarele pietonale,
-două puncte noi de oprire la Chitila 2 şi Buciumeni,
-modernizarea a 10 staţii şi halte existente,
-amenajarea de facilităţi Park & Ride pentru integrarea transportului feroviar cu cel rutier.
Potrivit oficialului MTI, aceste proiecte nu înseamnă doar investiţii în calea ferată, ci o schimbare de paradigmă în mobilitatea urbană şi metropolitană.
foto- https://www.facebook.com/horatiucosmalucian