Colegiul Medicilor s-a autosesizat în cazul pacientei decedate după o procedură estetică
Articol de arionmihaela, 29 aprilie 2026, 09:51
Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti a anunţat că s-a autosesizat în cazul pacientei care a intrat în comă cerebrală după o procedură estetică de tip “mini lifting facial” realizată într-o clinică din Capitală şi care ulterior a decedat.
“În urma informaţiilor apărute privind posibile încălcări ale normelor deontologice şi profesionale, în cazul unei paciente care a trecut printr-o procedură chirugicală de tip “mini lifting facial” într-o clinică din Bucureşti, Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti s-a autosesizat în urma unei şedinţe desfăşurate în după-amiaza zilei de ieri’, a transmis instituţia.
CMMB a iniţiat cercetarea disciplinară a medicului implicat în intervenţie.
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a cerut Inspecţiei Sanitare să înceapă de urgenţă o verificare la cabinetul medical din Bucureşti.
Aici, o pacientă a intrat în comă cerebrală după o procedură estetică şi ulterior a decedat.
Echipa de control s-a deplasat la faţa locului, însă cabinetul era închis, astfel că inspectorii nu au putut începe verificările.
În măsura în care accesul va fi permis, inspectorii vor verifica:
-respectarea autorizaţiei sanitare de funcţionare,
-respectarea circuitelor medicale,
-respectarea condiţiilor igienico-sanitare, conform atribuţiilor legale.
Ministerul Sănătăţii va continua demersurile pentru finalizarea controlului, iar rezultatul verificărilor va fi făcut public.
Presa a relatat, săptămâna trecută, despre cazul unei femei care ar fi intrat în comă cerebrală. Acesta a decedat după ce ar fi fost supusă unei proceduri estetice.