Ascultă Radio București FM Live

Sectorul 1 se pregătește de finalul contractului cu Romprest: salubrizarea intră într-o nouă etapă din 30 iunie 2026

Sectorul 1 se pregătește de finalul contractului cu Romprest: salubrizarea intră într-o nouă etapă din 30 iunie 2026
Foto: Primaria sectorului 1/ facebook

Articol de Mircea Apostolescu, 19 februarie 2026, 15:14

Consilierii locali din sediul Primăriei Sectorului 1, au adoptat un proiect de hotărâre inițiat de primarul George Tuță, prin care acesta este mandatat să informeze oficial instituțiile și partenerii interesați că actualul contract de delegare a serviciului public de salubrizare încetează la data de 30 iunie 2026, odată cu ajungerea la termen.

Edilul a explicat că hotărârea are ca obiect strict transmiterea acestei informări, întrucât contractul a fost încheiat între Consiliul Local și operatorul Romprest, iar procedura de achiziție a fost derulată de Consiliul Local, nu de Primăria Sectorului 1.

Potrivit lui George Tuță, analiza internă a administrației locale arată că acordul, încheiat pe o perioadă de 18 ani, nu va fi prelungit. Data de 30 iunie 2026 reiese din documentele semnate între părți, din deciziile autorităților de reglementare și control în domeniul salubrizării, precum și din hotărârile instanțelor de judecată.

Primarul George Tuță a explicat că actualul contract de salubrizare a fost încheiat pe o perioadă de 18 ani, cu posibilitatea de prelungire dacă operatorul realiza o investiție majoră, precum construirea unei stații de sortare a deșeurilor. Potrivit acestuia, după 15 ani se poate efectua un audit, iar în cazul în care investițiile au fost amortizate, durata contractului poate fi ajustată în cadrul perioadei inițiale de 18 ani sau extinsă până la 22 de ani, dacă este realizată stația de sortare.

Edilul a precizat că o astfel de investiție ar intra în patrimoniul Primăriei, motiv pentru care legislația permite acordarea unei eventuale prelungiri a contractului, în condiții de exclusivitate, pentru a proteja bugetul local.

Chiar dacă actualul contract dintre Consiliul Local Sector 1 și Romprest va înceta la 30 iunie, prin ajungerea la termen, primarul dă asigurări că serviciul de salubritate nu va fi întrerupt. Conform prevederilor legale, operatorul are obligația de a asigura continuitatea serviciului timp de 90 de zile după încetarea contractului, în cazul în care autoritatea contractantă nu a desemnat un alt operator până la acea dată.

În paralel, în cele șapte luni rămase până la expirarea contractului, Primăria Sectorului 1 lucrează la reorganizarea serviciului. Un studiu de oportunitate, aflat într-un stadiu avansat de elaborare, va stabili direcția de urmat: fie lansarea unei noi proceduri de achiziție publică, fie înființarea unui serviciu propriu de salubritate în cadrul administrației locale.

“Sunt mecanisme, noi avem un Studiu de oportunitate, pentru că tot ce înseamnă salubritate sau serviciu (… public n.r.) pe care tu ești mandatat să-l faci direct trebuie să faci un Studiu de oportunitate privind modalitatea de gestiune, ca acest studiu să îți spună cum este mai economic – e legislație, în sensul acesta.
Și, doar pe un astfel de studiu, aprobat de către Autoritatea Deliberativă, adică de Consiliul Local, trebuie să faci lucrul acesta.
Facem Studiul de oportunitate și ne spune, mergeți la licitație, acesta este caietul de sarcini, pe care trebuie să-l îndeplinească, organizați procedura de achiziție.
Primele 90 de zile, după expirarea termenului contractului, prin Legea salubrizării, operatorii care sunt în contract au obligația de a continua prestarea serviciului, în termen de 90 de zile, dacă, în termenul acesta Autoritatea nu are un alt contract.
Suntem cu patru luni înainte de data aceasta, plus alte trei, sunt șapte luni, în care documentațiile acestea vor fi supuse aprobării Consiliului Local.
Până la atribuire, ai și opțiunea unei proceduri de achiziții simplificate. În legislație, se numește negociere fără publicare”, a explicat George Tuță, pentru București FM.

În context, trebuie amintit faptul că, în anul 2008, a fost atribuit Contractul de delegare a serviciului public de salubrizare către Romprest pe o durată de 25 de ani. Acesta a fost redus, apoi, la 18 ani.

Potrivit concluziilor unei Decizii a Consiliului Concurenței, contractul ar fi fost semnat pe o durată prea lungă, fără identificarea corespunzătoare a investițiilor ce ar urma să fie realizate de către operatorul de salubritate.
Astfel încât, în 2010, Consiliul Concurenței cere la Curtea de Apel anularea contractelor de salubritate de la sectoare, inclusiv a celor din Sectorul 1.

În 2011, Primaria Sectorului 1 a atacat sentința Curții de Apel la Înalta Curte de Casație și Justiție, oricând lipsa termenelor în care ar urma să înceteze contractele sau actele adiționale.

În 2012, Primăria Sectorului 1 începea să negocieze cu Romprest reducerea duratei contractului de delegare a serviciului public de salubrizare, cu trei ani, plus încă patru ani, dacă operatorul nu va reuși să finalizeze stația de sortare a deșeurilor, din vina sa, în termen de cel mult 1 an de la eliberarea Autorizației de construire.

Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:51

Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar

Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar, anunta Tribunalul Bucureşti. Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în...

Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar
Vremea se încălzește și mai tare în București
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:38

Vremea se încălzește și mai tare în București

La noapte, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 18…20 de grade. Mâine, vremea va fi în...

Vremea se încălzește și mai tare în București
PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:17

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea ‘Lia Manoliu’, date în folosinţă de la 1 iulie, transmite PMB, miercuri, pe pagina sa de...

PMB: Park&Ride Pantelimon şi parcarea “Lia Manoliu”, date în folosinţă de la 1 iulie
Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:11

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 

De aceea, proiectul „Lumea digitală pentru seniori”, lansat de Fundația Regală Margareta a României, își propune să-i ajute pe oamenii în...

Proiectul „Lumea digitală pentru seniori” – o soluție de a-i învăța pe vârstnici cum să folosească telefonul mobil 
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:58

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă. Aceasta este...

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:26

Fondul de Sănătate este stabil financiar

Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu, transmite preşedintele CNAS, Horaţiu Moldovan. El a...

Fondul de Sănătate este stabil financiar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:17

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă

O cursă fără limite pe traseele din Apuseni Maratonul Apuseni a găzduit o premieră în sportul montan românesc. Cinci sportivi cu...

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă