VIDEO| Cezar Ouatu: 20 de ani de carieră, un turneu aniversar și o declarație de dragoste pentru public
Articol de bucurestifm, 17 februarie 2026, 13:47
„The Voice of Love” nu este doar numele unui turneu, ci o sinteză a unui parcurs artistic care a traversat două decenii, continente, genuri muzicale și experiențe definitorii. Invitat în matinalul București FM, Cezar Ouatu a vorbit deschis despre aniversarea celor 20 de ani de carieră, despre revenirea în țară, despre magia vocii de contratenor și despre șansele României la Eurovision Song Contest 2026.
46 de primăveri și 20 de ani de aplauze
Atmosfera din studio a fost una caldă și jucăușă: urări cântate în română, engleză și franceză, glume, emoție și promisiunea unui spectacol care „va rupe” în toată țara. Artistul, care împlinește pe 18 februarie 46 de ani, a subliniat că 2026 este un an simbolic: două decenii de carieră internațională și un turneu conceput integral de el, „de la A la Z” – producție, concept, promovare.
Finalul turneului „The Voice of Love” va avea loc pe 16 martie, la Sala Studio a Teatrului Național București, un moment pe care îl consideră esențial în acest parcurs aniversar.
Un cameleon muzical: de la Händel la Gică Petrescu
„Veți vedea acel Cezar cameleonic”, a promis artistul. Spectacolul propune un itinerar muzical amplu: arii baroce (inclusiv lucrări de Händel), muzică de film, jazz, rock, pop-opera, șlagăre românești reinterpretate și chiar muzică interbelică „de pahar”, cu trimiteri către Gică Petrescu.
Nu vor lipsi nici canțonetele – precum „Caruso” – și nici momentele de virtuozitate vocală în care Cezar își valorifică dublul registru: tenor și contratenor.
Dar spectacolul nu este doar o demonstrație tehnică. „Nu asta este totul”, spune artistul. Publicul va deveni „al doilea rol principal”, într-un show interactiv, condimentat cu momente de umor – o latură deja cunoscută fanilor săi, mai ales prin proiectul The Free Tenors.
Dragoste, Dragobete și o dedicație pentru toți cei care simt
Turneul este construit în jurul iubirii – ingredientul metaforic principal. Programat în perioada Dragobetelui și a zilei de 8 Martie, spectacolul este dedicat în special doamnelor și domnișoarelor, dar, subliniază Cezar, „tuturor celor care iubesc și simt”.
„Reușesc să transmit emoția, iar cel mai bun feedback este când văd lacrimi în ochii celor care mă ascultă pentru prima dată”, a mărturisit el.
Ce este, de fapt, vocea de contratenor?
În direct, artistul a explicat diferența dintre vocea de piept și vocea de cap, vorbind despre „falsetul întărit” și despre tehnica ce presupune susținerea sunetului prin diafragmă. „Toți avem voce de cap”, a punctat el, dar controlul și credibilitatea interpretării fac diferența.
Această versatilitate îi permite să treacă natural de la registre grave, cu timbru aproape baritonal în vorbire, la acute spectaculoase în cânt.
FICCO – investiția în viitorul vocilor
În aprilie va avea loc cea de-a șaptea ediție a Festivalului Internațional de Canto FICCO, fondat de Cezar. Concursul a lansat deja nume remarcabile, inclusiv artiști care au ajuns în semifinale și finale ale unor competiții internaționale de anvergură, precum Britain’s Got Talent.
Despre Eurovision 2026: voce, piesă și show
Întrebat despre selecția națională pentru Eurovision 2026, Cezar a subliniat că succesul nu înseamnă doar voce, ci „un pachet complet”: piesă, prezență scenică, concept.
El a menționat că sunt artiști cu potențial real de finală și chiar de Top 10, dar a atras atenția că Eurovision rămâne, în primul rând, un concurs de creație. „Depinde ce alegem”, a spus el, optimist că România are șanse mai bune decât în anii precedenți.
„Să nu ne pierdem emoția”
Poate cea mai importantă declarație a venit spre final: într-o eră dominată de tehnologie și inteligență artificială, Cezar avertizează că nu trebuie să pierdem esența – emoția autentică.
„The Voice of Love” este, în fond, o pledoarie pentru vocea umană ca instrument miraculos și pentru iubirea care face posibilă arta. Iar la final, promisiunea rămâne simplă și puternică: „Nu este doar un spectacol. Este o experiență. Este Cezar. Așa cum nu l-ați mai auzit niciodată.”
Autor: Cornel Munteanu