MAI primeşte 1,3 miliarde euro prin programul SAFE; ce rol va avea în caz de conflict armat
Articol de arionmihaela, 26 ianuarie 2026, 19:31
Ministerul Afacerilor Interne are alocată suma de 1,3 miliarde euro prin programul european SAFE iar în cazul unui conflict armat poliţiştii şi jandarmii vor avea de îndeplinit mai multe misiuni, printre care protejarea convoaielor militare şi a infrastructurii critice, asigurarea securităţii în taberele de refugiaţi, gestionarea mişcărilor necontrolate ale populaţiei.
“Pentru componenta Sistemului Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională din programul SAFE sunt alocate 1,3 miliarde de euro. MAI este un pilon al structurii de rezilienţă al statului, are un rol critic, pentru că, prin structurile sale, desfăşoară activităţi atât pe timp de pace, cât şi în cazul unui conflict armat. De exemplu, poliţia garantează ordinea publică, protejează instituţii, previne şi combate infracţionalitate, asigură securitatea nodurilor de transport pentru convoaie militare şi umanitare. Poliţia de Frontieră menţine controlul în punctele de trecere a frontierei, gestionează fluxurile de refugiaţi, iar Jandarmeria, ca forţă combatantă, în caz de război protejează infrastructuri critice, reţele de distribuţie, menţine ordinea şi liniştea publică în zone sensibile, precum şi în zona taberelor pe care le-am putea organiza. Aceste funcţii nu sunt teoretice, ele sunt condiţia pentru continuitatea guvernamentală, protejarea infrastructurilor critice şi gestionarea mişcărilor necontrolate ale populaţiei. Pentru a ajunge la stadiul de astăzi, la nivelul Ministerului Afacerilor Interne a fost constituit un grup de lucru. Am plecat de la cerinţele operaţionale şi corelarea lor cu cerinţele tehnice şi eligibilităţile europene”, a declarat secretarul de stat în MAI Bogdan Despescu într-o conferinţă de presă la Guvern.
El a explicat că, prin proiectele propuse în cadrul programului SAFE, MAI urmăreşte achiziţii de diverse echipamente, printre care drone, armament şi muniţie.
“Printre proiectele pe care le propunem vorbim de protecţia personalului misiunii cu risc ridicat, armament şi muniţie de infanterie pentru toate forţele din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, drone, sistem antidrone, mobilitate militară şi vorbim aici de sprijin pentru coridoarele logistice, securizarea şi fluidizarea mişcărilor esenţiale, inclusiv cooperarea între instituţii, capabilităţi de observare, identificare şi sprijin operativ în condiţii dificile, sisteme critice de comunicaţii, comandă şi control, sisteme de avertizare pentru protecţia civilă. Vorbim şi de capabilităţi cibernetice, defensive şi proactive, de capabilităţi mobile pentru asigurarea continuă a serviciilor digitale esenţiale”, a spus Despescu.