Ascultă Radio București FM Live

40 de mii de copaci vor fi plantați în Sectorul 2!

40 de mii de copaci vor fi plantați în Sectorul 2!

Articol de Mircea Apostolescu, 14 mai 2025, 12:25

Una dintre problemele Sectorului 2 este  suprafață insuficientă a spațiilor verzi. Primăria Sectorului 2 își propune ca obiectiv extinderea spațiilor verzi.
Înainte, însă, de a trece la extinderea suprafeței de spații verzi, prin exproprieri, care durează mult și sunt costisitoare, Primăria  de la Bucur Obor  și-a propus reabilitarea spațiilor verzi existente.
Pentru a da cât mai mult oxigen bucureștenilor,  în Sectorul ul 2, vor fi plantați  nu mai puțin de 40 de mii de copaci, până  la finele anului viitor, potrivit unui program propus de către edilul Rareș  Hopincă și aprobat de către Consiliul Local.
Copacii vor fi plantați în alveolele și pe aliniamentele stradale, în parcurile administrate de către Primărie, dar și în curțile unităților de învățământ și ale spitalelor din Sectorul 2.
“Reabilitatrea spațiilor verzi existente este prioritatea noastră,  în acest moment. Pentru că  știm foarte bine Bucureștiul, în general, Sectorul 2, în special, suferă  din pricina lipsei de spații  verzi.
Dar, înainte să ne punem problema să  extindem spațiile  verzi, de a face  proceduri care durează  foarte mult, ca timp, avem la îndemână niște mijloace foarte  simple, acelea de a reabilita spațiile verzi pe care le deținem.
Din păcate, în ultimii ani, spațiile verzi Capitală și din sector s-au degradat vizibil – dacă  ne uităm doar la Parcul Circului, care a ajuns, din parc reprezentativ și monument, a ajuns, practic, o ruină.
Și, atunci, am propus  un plan sistematic, prin care,  în urmatorii doi ani, până  la finalul anului 2026, vrem să  plantăm,  în Sectorul 2, 40 de mii de noi arbori.
Și noutatea acestui plan este că vom implica toate instituțiile  din subordinea Consiliului Local, în mod evident Primăria,  dar și partenerii instituționali  ai Primăriei, cum sunt spitalele din sector  sau agenți economici, care doresc să ni se alăture, îi  vom impliica în această  campanie.
Vrem ca  nicio alveolă stradală să  nu rămână  fără un pom plantat.  Vrem ca, în parcurile din sector, pomii să  fie bine îngrijiți,  cei uscați  să  fie scoși și să  fie înlocuiți  de arbori tineri și care să  poată să  crească.
Și acesta este un plan nu doar pe hârtie.  L-am aprobat, în primăvara  acestui an, în Consiliul Local , și, deja, am început primele acțiuni”, a declarat, pentru București FM,  edilul Rareș Hopincă.
Printre primele instituții  care s-au grăbit să beneficieze de programul de plantări de arbori al Primăriei Sectorului 2 se numără școlile.

Copacii plantați  în curțile școlilor se vor afla în grija Administrației  de profil, din subordinea Consiliului Local.

Copacii care vor fi plantați  pe aliniamentele și în alveolele stradale și în parcuri vor fi dați  în grija Administrației Domeniului Public (ADP) Sector 2.
Cei care nu vor avea grijă  de copacii plantați, pentru ca aceștia  să  se  prindă și să poată  crește, vor plăti  din buzunar contravaloarea acestor arbori, avertizează  Rareș Hopincă.
Rareș Hopincă: “Școlile  din Sectorul  2 s-au implicat printre primele. Chiar în această sâmbătă,  am avut o solicitare de la o școală din Cartierul Ion Creangă, am înlocuit toți arborii care trebuiau înlocuiți, acolo, am dus material dendrologic, am plantat, împreună  cu conducerea școlii,  împreună  cu copiii.
Aceasta va fi o acțiune care se va transforma  într-un obicei, în Sectorul  2″.
Reporter: “Domnule primar, o mare problemă  cu aceste plantări  este, de multe ori, din păcate, după  ce sunt plantați acești  copaci, nu sunt dați  în grija nimănui,  pentru întreținere. Ei nu sunt udați, mulți dintre ei se usucă…”
Rareș Hopincă: “Soluția  este  una singură,  aceea de a avea grijă  de munca și de banii comunității.  Dacă  este vorba de școli, toți  pomii sunt în grija Administrației Școlilor.  Dacă  vorbim de spațiul public, sunt în grija ADP.
Și cei care nu au grijă  corespunzător  de investițiile  noastre vor ajunge să  scoată  bani din buzunar, pentru a despăgubi  bugetul local”.
Stațiile STB din București ar putea fi dotate cu folii anti-UV și sisteme de umbrire
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 09:51

Stațiile STB din București ar putea fi dotate cu folii anti-UV și sisteme de umbrire

Proiectul de hotărâre va fi dezbătut în ședința Consiliului General al Municipiului București din 30 iunie. Potrivit proiectului, măsura...

Stațiile STB din București ar putea fi dotate cu folii anti-UV și sisteme de umbrire
Restricţii de tonaj pe mai multe drumuri, din cauza caniculei
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 08:47

Restricţii de tonaj pe mai multe drumuri, din cauza caniculei

Centrul Infotrafic anunță că, duminică, până la ora 20:00, este interzisă circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai...

Restricţii de tonaj pe mai multe drumuri, din cauza caniculei
Valul de căldură se intensifică în Capitală
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 07:43

Valul de căldură se intensifică în Capitală

Valul de căldură se va intensifica, duminică, în București. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși...

Valul de căldură se intensifică în Capitală
Primul traseu montan din ţară destinat persoanelor cu deficienţe de vedere – inaugurat în Masivul Ciucaş
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 00:35

Primul traseu montan din ţară destinat persoanelor cu deficienţe de vedere – inaugurat în Masivul Ciucaş

Primul traseu montan din România accesibilizat pentru persoane cu deficienţe de vedere a fost inaugurat în Masivul Ciucaş. Este vorba despre un...

Primul traseu montan din ţară destinat persoanelor cu deficienţe de vedere – inaugurat în Masivul Ciucaş
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 20:29

Venezuela: Bebeluş salvat nevătămat de sub dărâmături, după cutremur

Un nou-născut a fost salvat de sub dărâmăturile unei clădiri prăbuşite, la 32 de ore după cele două cutremure care au devastat Venezuela,...

Venezuela: Bebeluş salvat nevătămat de sub dărâmături, după cutremur
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 18:33

Sectorul 4: Pisicile fără stăpân pot avea căsuța lor

Căsuțe pentru pisici, în cartierul Tineretului. Adăposturile pot fi instalate astfel încat animalele să fie protejate, indiferent de vreme, ...

Sectorul 4: Pisicile fără stăpân pot avea căsuța lor
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 18:28

Meteorologii anunță noapte tropicală, în Capitală

La noapte, Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă va fi de 18…20 de grade. Noaptea va fi...

Meteorologii anunță noapte tropicală, în Capitală
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 16:18

ISU deschide un punct de lucru, la Piscu Negru, pe Transfăgărăşan

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş va deschide, din 1 iulie, în colaborare cu Secţia Drumuri Naţionale Piteşti, un Punct de...

ISU deschide un punct de lucru, la Piscu Negru, pe Transfăgărăşan