Indicatoarele rutiere vandalizate în București, curățate de echipele Administrației Străzilor!
Zilele acestea, indicatoarele rutiere din oraş sunt curăţate de abţibilduri, de către echipe ale Administraţiei Străzilor. Pe unele dintre ele sunt lipite mesaje legionare, care sunt interzise de lege.
Articol de alinaene, 15 februarie 2025, 10:14
Echipele Administrației Străzilor au intervenit, până acum, pe Bd. Magheru, zona Calea Griviței la intersecție cu strada Semicercului, Splaiul Independenței – zona Regie și Bd.Tineretului.
Primarul general, Nicușor Dan spune că acţiunea va continua şi în alte zone ale Capitalei.
”Vandalizarea bunurilor publice este un act ilegal. Dezaprob ferm orice formă de vandalism și orice tentativă de promovare a simbolurilor extremiste și legionare. Spațiul public trebuie să rămână un loc al respectului, ordinii și conviețuirii civilizate”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
Luna trecută, Poliţia Capitalei transmitea că a deschis un dosar penal în ceea ce priveşte inscripţiile legionare de pe unul dintre pilonii podului Basarab.
Potrivit legii, simbolurile legionare sunt interzise, iar folosirea acestora în public se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi.