Ascultă Radio București FM Live

Inspectorii de muncă au aplicat amenzi de peste 1,3 milioane lei pentru muncă la negru

Articol de , 7 noiembrie 2014, 15:34

Inspecţia Muncii a desfăşurat, în perioada 27 – 31 octombrie 2014, acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare de aproximativ 600.000 de euro.

Inspecţia Muncii a desfăşurat, în perioada 27 – 31 octombrie 2014, acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de 2.481.400 de lei, adică 562.675 de euro.

Au fost depistate 256 de persoane care lucrau fără forme legale.

În domeniul relaţiilor de muncă au fost efectuate 2.305 controale, din care 2.188 au fost pentru munca fără forme legale. S-au aplicat amenzi în domeniu de 1.754.400 de lei din care 1.315.000 de lei pentru muncă la negru.

Au fost sancţionaţi 466 de angajatori.

68 de persoane fizice au fost sancţionate contravenţional deoarece au acceptat să muncească fără forme legale de angajare.

Dintre aceste 39 erau din județul Bihor. Pentru primirea la muncă a mai mult de 5 persoane fără contracte individuale au fost înaintate 5 propuneri de cercetare penală.

În aceeaşi perioadă, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost efectuate 1.735 de controale şi 1.026 de angajatori au fost sancţionaţi.

S-au aplicat amenzi în valoare de 727.000 de lei. La 2 angajatori s-a dispus oprirea echipamentelor de lucru pentru că exista pericol de accidentare.

La alți 2 angajatori s-a dispus sistarea activității până la remedierea deficiențelor.

Angajatorii au comunicat către inspectoratele teritoriale de muncă 38 de evenimente care, în urma cercetărilor efectuate de inspectorii de muncă, vor fi încadrate sau nu ca fiind accidente de muncă.

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:18

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului:  informaţii şi sprijin pentru colectarea deşeurilor de la 1 iulie. Mai sunt opt zile...

Primăria Sectorului 1- Ghişeul 6, Biroul Cetăţeanului
Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:11

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg Adăpostul Speranţa lansează “Adoptă un padoc”. Este un program prin care...

Adăpostul Speranţa- Poţi adopta un padoc întreg
Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:33

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti, miercuri Expoziţia “Urme care rămân”, dedicată costumului purtat în comunităţile...

Ziua Iei, la Muzeele din Bucureşti
Vreme calduroasa si instabila
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 06:54

Vreme calduroasa si instabila

Vremea se menține calduroasa in Capitala si cu disconfort termic ridicat. Cerul va fi variabil iar dupa- amiaza vor fi perioade cu averse...

Vreme calduroasa si instabila
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:26

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar! Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la...

Nicuşor Dan: Guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 21:13

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric

Primaria Capitalei a lansat în dezbatere publică regulamentul privind salubrizarea şi igienizarea Centrului Istoric. Acesta prevede colectare...

Un nou regulament privind salubrizarea în Centrul Istoric
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA