Ascultă Radio București FM Live

A început igienizarea terminalului intermodal Basarab!

A început igienizarea terminalului intermodal Basarab!

Articol de Adriana Baciu, 4 august 2017, 18:29

Pe 18 iunie 2011, era inaugurat pasajul Basarab, cea mai importantă lucrare de infrastructură din țara noastră, de după ’89, si, totodată, cel mai lung si mai lat pod hobanat din Europa.
După finalizarea lucrarilor și deschiderea podului pentru trafic, acesta nu a fost însă recepționat.
Unul dintre motivele pentru care pasajul Basarab nu este recepționat nici în ziua de astăzi este parcarea supraterană de sub rampa ce asigură accesul dinspre Bulevardul Nicolae Titulescu. Aceasta se pare că nu îndeplinește conditiile pentru a fi avizată de catre ISU. Un alt motiv ar fi acela că, până de curând, Municipalitatea a mai avut de achitat către constructor sume de bani din valoarea lucrărilor.
Faptul ca pasajul Basarab nu a fost recepționat si preluat în administrare de către Administrația Străzilor a dus, însă, la alte probleme. Astfel, nu există contracte pentru întreținerea scărilor rulante și a lifturilor și nici pentru curățenia în interiorul terminalului intermodal Basarab, care face legatura între stațiile de tramvai de pe pod și stația de metrou plus stațiile de autobuz de la sol. Toate acestea au rămas în sarcina constructorului.
Numai că acesta din urmă a lasat lucrurile să se deprecieze. Lifturile și scările rulante sunt defecte, de luni și ani de zile, astfel încat terminalul a devenit greu accesibil sau inaccesibil pentru persoanele cu nevoi speciale în ceea ce priveste deplasarea: persoanele cu dizabilități, pentru persoanele vârstnice, care se deplasează mai greu, pentru mămicile cu copii în cărucioare sau în brațe, pentru cei care au un bagaj mai mare.
În plus, în interiorul și în exteriorul terminalului, mizeria este de nedescris, praf gros de câteva degete, mucuri de țigară, păhărele de cafea, flegme si zoaie de urină, aratând ca nu s-a mai facut curățenie de multă vreme.
Bucuresti Fm a relatat, înca de acum un an, despre starea jalnică în care se află terminalul intermodal Basarab.
Toate acestea s-au intamplat până astăzi. La sesizarea București Fm, Primarul General, Gabriela Firea, a intervenit personal, dând dispoziție ca terminalul să fie igienizat. S-a inceput cu accesul dinspre Bulevardul Dinicu Golescu, Șoseaua Orhideelor și Gara Basarab, pentru a se continua cu cel dinspre Calea Griviței.
Edilul Sef a supervizat curățenia din interiorul terminalului și a dispus ca această operațiune să devină cotidiană. Mai mult decât atât, Gabriela Firea le-a cerut celor de la Străzi să găsească soluții, măcar provizorii, pentru a repara lifturile și scările rulante, astfel încât accesul la terminalul intermodal să fie asigurat și pentru persoanele cu necesități speciale de deplasare.
“Ca Primar General și ca gospodină nu pot permite ca o asemenea mizerie să existe într-un loc public, pe unde trec, zilnic, mii de bucureșteni și de alți români, veniți in București cu treburi. Le-am cerut, în repetate rânduri, celor de la Administrația Străzilor să igienizeze terminalul intermodal Basarab, iar, astăzi, m-am asigurat personal că acest lucru se și întamplă. Tot astfel mă voi asigura și de faptul că se va face curățenie în mod periodic și că se vor găsi soluțiile necesare pentru a repara lifturile si scările rulante, astfel încât toți cetățenii să poată avea acces la terminal”, a declarat pentru București Fm Primarul General, Gabriela Firea.
Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:58

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR este de aproximativ 60%, mult sub pragul recomandat pentru imunitatea colectivă. Aceasta este...

Rata de acoperire pentru a doua doză a vaccinului ROR – aproximativ 60%
Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Fondul de Sănătate este stabil financiar
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:26

Fondul de Sănătate este stabil financiar

Fondul de Sănătate este stabil financiar; spitalele vor transmite cheltuielile în detaliu, transmite preşedintele CNAS, Horaţiu Moldovan. El a...

Fondul de Sănătate este stabil financiar
Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:17

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă

O cursă fără limite pe traseele din Apuseni Maratonul Apuseni a găzduit o premieră în sportul montan românesc. Cinci sportivi cu...

Premieră la Maraton Apuseni: cinci sportivi cu dizabilități au concurat într-o probă montană competitivă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:13

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României Sistemul anti-dronă Merops a fost pus la dispoziţia...

Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:06

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit, spune Preşedintele Casei Naţionale de...

Este inechitabil ca pacienţii să acceseze spitalele private doar după ce sistemul public este depăşit
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:56

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament

Peste 7.200 de euro donați pentru două centre de plasament Un film care vorbește despre curaj, reziliență și puterea de a lupta pentru viitorul...

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:45

Grindeanu: Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, nu voi avea niciun vicepremier

Grindeanu: Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, nu voi avea niciun vicepremier, a declarat Preşedintele PSD. Sorin Grindeanu, a declarat că,...

Grindeanu: Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, nu voi avea niciun vicepremier