Ascultă Radio București FM Live

Guvernul ia în calcul o taxă auto de intrare în oraşe

Guvernul ia în calcul o taxă auto de intrare în oraşe

Articol de , 24 februarie 2017, 20:34

Stimularea cumpărării de autoturisme electrice sau hibride, precum şi încurajarea folosirii transportului public sunt două din acestea, însă ministrul Mediului, Daniel Constantin a afirmat astăzi că este luată în calcul şi aplicarea unei taxe şoferilor ale căror maşini poluează mai mult şi care vor să circule în marile oraşe.

Sub formă de vignetă, aceasta va fi diferenţiată ca valoare în funcţie de normele de poluare Euro, de emisiile de noxe, dar şi de carburantul folosit.

Potrivit proiectului, soferii vor avea acces în diferite zone ale marilor oraşe doar pe baza unui sticker colorat lipit pe parbriz.

Sistemul este deja aplicat în Germania şi este pregătit acum şi pentru România.

Ministrul Mediului, Daniel Constantin, a confirrmat că grupul de lucru format la ministerul pe care îl conduce s-a inspirat în elaborarea înlocuirii timbrului de mediu din sistemele unor oraşe precum Budapesta, Londra sau Milano, care permit accesul autovehiculelor în centrul acestor oraşe prin plata unei taxe.

 

 

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 17:19

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului

UNMUTE spațiul participativ în care profesori, elevi, cercetători și lideri educaționali devin co-autori ai unei conversații reale despre...

UNMUTE | ICD Congress 2026, pentru școli mai pregătite pentru provocările viitorului
„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:53

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB

Spectacolul concert „Mai e vreun candidat?” de Ada Milea are premieră la  Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București, pe 24 și 25...

„Mai e vreun candidat?” – spectacol concert creat de Ada Milea, premieră la Amfiteatru TNB
Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:52

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online

Un an care a schimbat relația publicului cu presa Cea de-a 15-a ediție a Reuters Institute Digital News Report confirmă o tendință pozitivă în...

Românii revin la știrile de calitate și devin mai sceptici față de informațiile online
Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53