Ascultă Radio București FM Live

Primul pas, Lacul Văcărești arie naturală protejată

Primul pas, Lacul Văcărești arie naturală protejată

Articol de Mircea Apostolescu, 15 mai 2016, 14:43

După patru ani de tergiversari, săptămâna aceasta, Guvernul României a adoptat, în sfarsit, o Hotărâre de Guvern prin care Lacul Văcărești este declarat arie naturală protejată.

Acest regim special acoperă în integralitate cele peste 180 de hectare pe care se întinde așa-numita Deltă Văcărești, inclusiv cele aproximativ patru hectare de teren care au fost retrocedate în interiorul acesteia.

În ceea ce-i privește pe proprietarii privați ai terenurilor, ministrul mediului, Cristiana Pașca Palmer, a afirmat că nu este nevoie de expropriere și că dimpotrivă, Ministerul Mediului va face toate demersurile pentru ca acești proprietari să intre în posesia titlurilor de proprietate pentru terenurile pe care le-au obținut pe calea justiției.

Desigur, întrebarea care se pune cu privire la proprietarii privați din Văcărești, în cazul în care nu vor fi expropriati, este: ce se va întâmpla dacă acești oameni vor dori să își exercite dreptul de proprietate asupra terenurilor prin construirea unor imobile? În acest caz, li s-ar îngrădi dreptul de proprietate! Li se va permite să construiască? Atunci cum rămâne cu regimul de arie naturală protejată?

La aceste întrebări nu există un răspuns oficial, în schimb, ministrul mediului a anunțat că, următorul pas va fi acela de a organiza un “apel” cu privire la administrarea Lacului Văcărești.

Acest “apel” este un fel de licitație la care pot participa de-a valma, autorități locale, ONG-uri și chiar firme private.

Participanții trebuie să vină cu un plan de administrare a ariei naturale protejate Văcărești care să includă și sursele de finanțare pentru amenajarea și întreținerea parcului.

Până în toamnă, am putea avea un administrator al parcului, după cum declara ministrul mediului.

Mai pe românește, după ce a tergiversat patru ani declararea Văcăreștiului ca arie naturală protejată, Ministerul Mediului vrea să scape de răspunderea amenajării și administrării viitorului parc, evident și de cheltuielile pe care le implică, și să le paseze poate Primăriei Capitalei, poate Primăriei Sectorului 4 sau, de ce nu, unor privați, fie că este vorba despre firme, fie că este vorba despre ONG-uri.

Cum cele două autorități locale pomenite nu prea au bani pentru a investi în amenajarea parcului natural Văcărești, este foarte probabil ca licitația pentru administrarea acestuia să fie câștigată de firme private, care vor investi în amenajare, apoi, vor pune un gard și vor percepe taxe de la cei care vor dori să se relaxeze în mijlocul naturii.

Oare la asta ne-am gândit când am susținut inițiativa declarării Lacului Văcărești ca arie naturală protejată?

Sincer, eu aș fi preferat ca Lacul Vacaresti să rămână în administrarea Ministerului Mediului, care să folosească bani din Fondul de Mediu pentru amenajarea parcului, astfel încât acesta să rămână deschis tuturor bucureștenilor, chiar și acelora care au bani mai puțini.

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:51

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5

Astăzi, la inițiativa edilului Vlad Popescu Piedone, Consiliul Local al Sectorului 5 a adoptat mai multe hotărâri foarte importante pentru...

Undă verde pentru reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5
Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:42

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3. Teava face legatura cu un bloc. Ca masura preventiva a fost realizata evacuarea tuturor...

Scurgeri de gaz la o teava, pe strada Postavarul, sector 3
Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:58

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera

Primăria Municipiului București a lansat licitația pentru unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din nordul...

Licitație pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – Șoseaua Pipera
Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:38

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda

Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți de procurorii DIICOT, fiind acuzați de efectuarea, fără drept, de operațiuni...

Două persoane, prinse în flagrant cu 4 kilograme de substanțe psihoactive aduse din Olanda
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 14:07

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53

La doar șase luni de la deschidere, Teatrul Grivița 53 își anunță a patra premieră: „Funny Games”, adaptare scenică după filmul lui...

„Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, a patra premieră a Teatrului Grivița 53
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:59

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?

Specialistul în make-up therapy și antrenament facial a vorbit despre sănătatea pielii, rutina simplă de îngrijire și importanța acceptării...

VIDEO| Frumusețea începe cu îngrijirea, nu cu excesul de produse: cum învățăm să ne acceptăm?
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:56

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență

Muzeul Municipiului București prezintă, la Palatul Suțu, expoziția temporară “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru...

Expoziția “Societatea de Salvare din București. O misiune pentru viață” marchează 120 de ani de la înființarea primei structuri de intervenție medicală de urgență
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:22

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere

Primăria Sectorului 1 a început amplasarea a peste 100 de jardiniere de mari dimensiuni, în cadrul unui program de amenajare urbană menit să...

Sectorul 1 extinde spațiile verzi: peste 100 de jardiniere cu arbori și arbuști vor fi amplasate în cartiere