Cod roșu de caniculă în București, la începutul săptămânii
Articol de Alina Neagu, 28 iunie 2026, 17:01
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineaţa până miercuri, în trei sferturi din ţară, inclusiv în Bucureşti.
În intervalul 29 iunie, ora 10.00 – 1 iulie, ora 10.00, în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, Moldova, Oltenia şi în jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.
Maximele termice vor fi cuprinse între 35 şi 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat şi Crişana, iar nopţile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 şi 25 de grade.
De asemenea, în aceeaşi perioadă, va fi Cod portocaliu de caniculă în Dobrogea şi în jumătatea estică a Munteniei.
Temperaturile maxime se vor situa de la 32 de grade, în Delta Dunării, până la 38 de grade în restul zonelor.
Meteorologii precizează că, în după-amiaza şi în seara zilei de marţi, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creştere mai ales în zonele de deal şi de munte.