Palatul Victoria – iluminat în culorile steagului României
Articol de arionmihaela, 26 iunie 2026, 14:01
Palatul Victoria – iluminat în culorile steagului României, cu prilejul Zilei Drapelului Naţional.
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis un mesaj cu prilejul Zilei Drapelului Naţional, subliniind că tricolorul este unul dintre simbolurile care ne reprezintă ca stat şi ca naţiune.
‘El vorbeşte despre istoria noastră, dar şi despre responsabilitatea pe care o avem faţă de România de astăzi. Sub acest drapel s-au construit marile etape ale României moderne, în momentele de curaj, în perioadele dificile şi în clipele în care direcţia ţării s-a decis prin sacrificiul şi responsabilitatea unor generaţii întregi’, a precizat premierul, conform unui comunicat transmis de Biroul de presă al Guvernului.
Ziua Drapelului Naţional, instituită prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998, este marcată, în fiecare an, la 26 iunie.
Drapelul, stema, sigiliul, imnul ‘Deşteaptă-te române’ şi Ziua Naţională 1 Decembrie sunt simbolurile noastre naţionale, conform Art. 12 din Constituţia României. Acelaşi articol stabileşte că ‘drapelul României este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, în ordinea următoare, începând de la lance: albastru, galben, roşu’.