Pâinea, lactatele şi mezelurile s-ar putea scumpi cu până la 10%
Prețurile la mai multe produse alimentare de bază ar putea crește cu până la 8-10% până la sfârșitul anului, pe fondul costurilor ridicate cu energia și transportul, avertizează reprezentanții comercianților.
Articol de alinaene, 20 martie 2026, 18:26
Prețurile la pâine, produse de panificație, lactate și mezeluri ar putea înregistra scumpiri de până la 8-10% în perioada următoare, potrivit vicepreședintelui Asociației Naționale a Comercianților Mici și Mijlocii din România (ANCMMR), Feliciu Paraschiv.
Acesta a explicat că produsele cu o componentă energetică ridicată sunt cele mai afectate, întrucât implică procese de producție costisitoare, dar și cheltuieli mari de transport.
În cazul pâinii și produselor de panificație, creșterea estimată este de aproximativ 8% până la finalul anului, nivel similar fiind anticipat și pentru lactate și mezeluri.
Reprezentantul comercianților a subliniat că inflația ar putea începe să se tempereze în a doua parte a anului, însă revenirea prețurilor va fi lentă și graduală.
În același timp, Paraschiv a arătat că anumite sectoare din economie evoluează pozitiv, menționând industria cărnii de pasăre, unde exporturile au crescut semnificativ în 2025, atât în volum, cât și în valoare.