Ascultă Radio București FM Live

„Pasăre de Foc” – Noul capitol din viața artistei Anastasia Sandu

„Pasăre de Foc” – Noul capitol din viața artistei Anastasia Sandu

Articol de bucurestifm, 14 octombrie 2025, 10:56

Anastasia Sandu a susținut concertul „Pasăre de Foc” pe 12 octombrie, la Club Control. Show-ul a spus povestea transformării Anastasiei, dintr-un copil vulnerabil, la început de drum, într-un artist și în cea mai bună versiune a ei. Concertul a fost și prilejul lansării oficiale a noului său single – „Mai tineri ca azi”.

Concertul „Pasăre de Foc” face parte din Programul de Mentorat Women in Music 2025, o inițiativă ce susține și promovează femeile din industria muzicală din România.

Înainte să înceapă concertul, Anastasia s-a comparat cu o Pasăre Phoenix pentru că, așa cum o Pasăre Phoenix renaște din propria cenușă, așa a renăscut și ea din vechea sa versiune și din insecuritățile sale. Concertul a purtat publicul prin povestea de viață a artistei, de la începutul carierei sale, la cele mai negre momente din viața ei și până astăzi, moment în care artista este o femeie puternică.

Alături de Anastasia au urcat pe scenă și câțiva invitați speciali, artiști cu care ea a lucrat și care au contribuit la povestea ei. Keo, Lidia Buble și Cornel Ilie, din trupa Vunk, au cântat câte o piesă împreună cu Anastasia. Cel mai special invitat al serii a fost bunica artistei, care a pus piatra de temelie în pasiunea ei pentru muzică. Ultima piesă a fost interpretată din brațele bunicii, moment care a emoționat publicul.

În deschiderea Anastasiei a cântat Marcus, un artist pop-indie din noua generație. Marcus a încântat publicul cu câteva piese din propriul repertoriu, folosindu-se doar de vocea și de chitara lui.

Autor: Bianca Pieszczoch

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 16:38

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România

Evenimentul a prezentat mai multe obiecte de artă create de artiști români și internaționali, printre care se numără: Raluca Băraru, Tatiana...

Book.art.est #2, un proiect-eveniment în colaborare cu Celula de Artă și Institutul Francez din România
Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 15:56

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament

Peste 7.200 de euro donați pentru două centre de plasament Un film care vorbește despre curaj, reziliență și puterea de a lupta pentru viitorul...

Filmul „Gipsy Queen” a ajuns în 24 de orașe din România, iar toate încasările din bilete au fost donate către două centre de plasament
”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon
Timp Liber miercuri, 24 iunie 2026, 13:24

”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon

Regizorul Alexandru Dabija ne suprinde, din nou, cu alegerea unui text de teatru antic, pe care îl adaptează și îl pune în scenă în decorul...

”Lysistrata”, în regia lui Alexandru Dabija, premieră la Teatrul Odeon
Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 22:57

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33

Sibiu găzduiește cea mai amplă expoziție dedicată artistului Ștefan Câlția. În incinta fostei Școli Pedagogice a Mănăstirii Ursulinelor...

Transilvania | Extravaganza, expoziție Ștefan Câlția, la FITS 33
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:54

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Anul Brâncuși 2026: Casa Memorială din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 17:49

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB

Reputatul regizor Andrei Șerban a fost numit în funcția de Director onorific  al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, cu...

Regizorul Andrei Șerban, numit Director onorific al TNB
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 16:09

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO

Acest lucru s-a întâmplat în cadrul campaniei naționale „Hai la Muzeu”, realizată de Comisia Națională a României UNESCO în parteneriat...

„Hai la Muzeu”, campanie desfășurată de Comisia Națională a României pentru UNESCO
Timp Liber marți, 23 iunie 2026, 15:32

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate

Jurnalista și creatoarea de conținut Dana Gonț a fost invitata emisiunii „Bună dimineața, București!”, unde a vorbit despre transformările...

VIDEO| Cum alegem destinațiile în 2026? Sfaturile Danei Gonț pentru călătorii mai inspirate