Victorii „românești” la turneul 1000 WTA de la Wuhan, China: Jaqueline Cristian răstoarnă scorul din runda inaugurală și continuă în competiție, iar Sorana Cîrstea ajunge în turul al doilea la capătul a 42 de minute de joc
Jaqueline Cristian (48 WTA, 27 de ani) și Sorana Cîrstea (58 WTA, 35 de ani) au obținut succese în runda inaugurală a turneului Masters de 1000 de puncte WTA de la Wuhan, China, ultimul de acest tip din anul 2025. Cel mai bine clasată jucătoare din România a trecut de americanca McCartney Kessler (33 WTA, 26 de ani) în trei seturi, după ce a răsturnat rezultatul de pe tabelă, iar cealaltă reprezentantă a țării noastre la competiția asiatică a trecut în mai puțin de o oră de letona Jelena Ostapenko (25 WTA, 28 de ani), după ce a profitat de abandonul sportivei din țara baltică.
Articol de mariosoare, 7 octombrie 2025, 20:32
Jaqueline Cristian a dat piept în primul tur al competiției de 1000 de puncte WTA de la Wuhan, din China, cu americanca McCartney Kessler, jucătoare care pierduse în faza optimilor de finală, recent, la turneul de la Beijing, acolo unde Eva Lys, din Germania, o învinsese în trei seturi.
Cel mai bine poziționată jucătoare de tenis din România în ierarhia generală de la ora actuală se mai înfruntase cu sportiva de peste Ocean, anterior acestei întâlniri, o singură dată, în urmă cu un an de zile, mai exact, în luna aprilie, la turneul de la Madrid. Pe atunci, Jaqueline Cristian, în calitate de favorită numărul patru, o depășea pe jucătoarea din SUA în minimum de seturi, în puțin sub două ore de joc, scor final 7-6, 6-4.
De această dată, cele două sportive s-au duelat pe o altă suprafață, hard, comparativ cu zgura care a găzduit prima lor confruntare, iar debutul de meci a fost unul plin de servicii pierdute, însă cu un avantaj pentru McCartney Kessler, cea care a ajuns rapid la scorul de 3-1.
Ulterior, una dintre reprezentantele țării noastre la această competiție de pe pământ asiatic a revenit în set și a egalat situația la trei, pentru ca, un break obținut să îi permit să servească pentru a își adjudeca manșa inaugurală. Totuși, americanca a mai avut un cuvânt de spus în acest act și a trimis desfășurarea partidei în tie-break, acolo unde situația a fost echilibrată, un singur serviciu pierdut făcând diferența, în cele din urmă, în favoarea adversarei lui Jaqueline Cristian.
Manșa secundă din acest duel a fost una dezechilibrată, deoarece, după scurtă vreme, sportiva din România și-a adjudecat primele cinci game-uri și a izbutit să închidă în decurs de jumătate de oră socotelile din acest set, fără să cedeze în vreun game și să trimită disputa din faza inaugurală de la acest turneu într-un al treilea act care avea să se transforme în cel decisiv.
Ultimul set al acestui meci a fost unul strâns, pentru că niciuna dintre combatante nu și-a cedat serviciul până la scorul de 3-3, atunci când Jaqueline Cristian a câștigat la retur și a fructificat avantajul obținut, distanță care avea să se dovedească a fi suficientă pentru ca numărul 48 mondial să învingă cu scorul de 6-7, 6-0 și 6-3 și să intre în posesia „biletelor” pentru runda a doua a competiției. Acolo, jucătoarea de tenis din țara noastră va da peste Elena Rybakina, kazaha care a avut „tur liber” în startul turneului de la Wuhan.
O altă reprezentantă a României la această competiție, Sorana Cîrstea, a „pătruns în scenă” în primul tur contra letonei Jelena Ostapenko, câștigătoarea de la Roland Garros din anul 2017, atunci când aceasta o învingea pe Simona Halep în ultimul act și punea mâna pe marele trofeu de la Grand Slam-ul din Franța.
46 de minute a durat partida dintre numărul 58 în lume și sportiva clasată pe treapta a 25-a din prezent, pentru că sportiva din țara noastră, în vârstă de 35 de ani, a trecut „fulminant” de oponenta sa în actul întâi, reușind să câștige toate game-urile de o manieră categorică, profitând și de problemele medicale resimțite de jucătoarea provenită zona Țărilor Baltice.
Jelena Ostapenko a cerut un time-out medical în debutul setului al doilea, din cauza stării de rău pe care a fost nevoită să o suporte, ca urmare a căldurii extreme și a umidității ridicate. Totuși, ajutorul doctorului nu i-a folosit sportivei din Letonia, iar, deși aceasta a câștigat pe serviciul Soranei Cîrstea în primă fază, la scorul de 2-1 în favoarea româncei, a 25-a jucătoare din clasamentul general actual a luat decizia de a se retrage, permițându-i sportivei din țara noastră să triumfe mai repede decât s-ar fi așteptat.
În faza următoare a competiției, numărul 58 WTA va evolua în compania unei „veterane” a tenisului mondial actual, Shuai Zhang, chinezoaica învingând-o pe Emma Navarro, cap de serie numărul 14 în trei seturi, 6-2, 2-6, 6-3, în decurs de o oră și 38 de minute.