Rampe pentru pubelele de deșeuri, la ghenele blocurilor!
De asemenea, pentru a veni în sprijinul asociațiilor de proprietari, în cadrul lucrărilor de reamenajare, se realizează și rampe destinate accesului pubelelor pentru colectarea deșeurilor menajere.
Acest tip de rampe are un rol funcțional distinct, ele fiind puțin mai abrupte, unghiul lor de înclinare fiind diferit față de cel al rampelor pietonale sau al celor pentru scaune rulante.
Pentru a identifica corect rampele pentru pubelele de deșeuri și pentru a evita confuziile în rândul cetățenilor, acestea sunt marcate corespunzător cu un semn distinct care specifică destinația rampei și anume manipularea facilă a pubelelor de către personalul de la salubritate.
Lucrările realizate de către Infrastructură S5 S.A. sunt deja vizibile în mai multe zone ale Sectorului 5, precum străzile Bârnova, Dumbrava Nouă, Aleea Livezilor, Iancu Jianu și Ileana Cosânzeana, iar intervențiile vor continua și în alte cartiere, pentru a răspunde nevoilor cât mai multor cetățeni.
“Prin aceste investiții, Primăria Sectorului 5 își reafirmă angajamentul de a interveni în toate zonele sectorului, pentru a rezolva problemele ce țin de infrastructură și pentru a crea un spațiu urban mai prietenos, accesibil și funcțional pentru toți cetățenii.
Am spus-o și o repet, persoanele cu dizabilități motorii sunt și ele cetățeni ai Sectorului 5, plătesc taxe și impozite și trebuie să se bucure de posibilitatea de a se deplasa cât mai ușor.
Dar, mai mult decât atât, acești semeni ai noștri, greu încercați, care nu se pot deplasa atât de lesne ca noi, sunt vecinii noștri, cunoscuți, prieteni, părinți sau bunici pentru unii dintre noi. Și ei trebuie să se bucure de tot sprijinul și de toată grija pe care noi, comunitatea Sectorului 5, le putem oferi.
Este o promisiune care mi-am făcut-o mie însumi, să am cea mai mare grijă față de cei mai greu încercați, de cei mai vulnerabili.
Și, de aceea, voi apăsa accelerația pentru disponibilizarea infrastructurii din Sectorul 5 pentru persoanele cu dizabilități”, a declarat, pentru București FM, primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone.