1 august – Ziua Națională a Salvatorilor Montani: Respect pentru cei care urcă pentru ca alții să coboare în viață
Articol de arionmihaela, 1 august 2025, 09:11
Astăzi, 1 august, România sărbătorește Ziua Națională a Salvatorilor Montani, o zi dedicată celor care aleg, zi de zi, să înfrunte pericole extreme pentru a salva vieți în munți.
Recunostinta si respect pentru o profesie în care curajul, empatia și rezistența nu sunt doar calități, ci cerințe de serviciu.
Salvamont România intervine anual în peste 8.000 de cazuri, în condiții de teren dure și uneori imprevizibile. Misiunile presupun eforturi fizice și psihice intense, acces dificil, vreme extremă și, deseori, lupta contra-cronometru pentru viața unui turist rătăcit, a unui schior accidentat sau a unui alpinist blocat pe creastă. Echipele reușesc să mențină un grad de răspuns de 100% – chiar dacă capacitatea operațională națională este sub 20% din necesar.
Ziua Salvatorilor Montani din acest an vine însă pe un fond tensionat.
Guvernul a decis plafonarea sporului pentru condiții periculoase la 300 de lei brut/lună, măsură care a stârnit reacții dure din partea Salvamont România.
Reprezentanții instituției au transmis că acest spor „nu reflectă realitatea muncii pe care o desfășurăm” și că nu poate fi echivalat cu cel al unor funcții fără expunere la pericol.
„Putem vorbi despre echitate în sectorul public când riscurile majore sunt răsplătite simbolic, iar activități fără impact real beneficiază de tratament similar?”, se întreabă retoric salvatorii montani.
Ei cer o regândire a criteriilor de recompensare în sectorul public, astfel încât să fie corelată cu gradul de risc, impact social și performanță, nu doar cu încadrări birocratice. În plus, lipsa personalului și resursele materiale insuficiente pun și mai multă presiune pe echipele din teren.
Într-un sistem în care pericolul este parte din fișa postului, sprijinul concret ar trebui să însoțească recunoașterea simbolică. Iar astăzi, 1 august, este momentul ideal să ne amintim de acest lucru.
Sabin Cornoiu, sef Salvamont Romania:
La mulți ani, Salvamont România! Mulțumim salvatorilor!